Wiosenne porządki w ogrodzie – krok po kroku

Wiosenne porządki w ogrodzie – krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogród to wizytówka domu i jego właściciela. Wymaga troski i uwagi, ale potrafi odwzajemnić się za nie pięknym wyglądem i urokliwymi miejscami do popołudniowego relaksu. Jeśli chcesz cieszyć się nim przez cały rok, pierwsze, co musisz zrobić, to uporządkować go po zimie.

Kiedy miną mrozy

Sygnałem do zabrania się za prace porządkowe w ogrodzie jest z pewnością okres wzrostu temperatur, kiedy na trawniku nie pojawia się już śnieg. Zwykle następuje to na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie warto zdjąć kaptury ochronne z roślin okrytych nimi jesienią. Jest to również okres porządkowania rabat – należy usunąć suche pędy roślin, a także zielone części, które wykazały się nadprogramowym wzrostem. Pozbywasz się dzięki temu martwych elementów i kontrolujesz wygląd swojego ogrodu. Trawnik trzeba porządnie wygrabić, tak, żeby pozbyć się suchej trawy, liści i gałązek po zimie. Jeżeli masz w ogrodzie oczko wodne, oczyść jego powierzchnię i wybierz muł z dna. Kiedy skończysz z tymi porządkami, możesz też przesadzić byliny, jeśli masz taką potrzebę.

Zadania na wolny weekend

Praca wcale się nie skończyła! Zanim wybierzesz rośliny do ogrodu i zaczniesz je sadzić, musisz jeszcze posprzątać taras, altanę i nawierzchnie ogrodowe. Dobrym pomysłem będzie umycie chodników i podjazdu przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem – pozbędziesz się dzięki temu brudu niewielkim nakładem pracy. Jeśli między płytami chodnika zauważysz chwasty, postaraj się je usunąć nożem, łopatką albo motyczką. Natomiast w przypadku żwirowych i piaskowych dróg, po prostu porządnie je przegrab i wyrównaj. Znajdź też czas na wyczyszczenie tarasu i altany – najlepiej umyj je delikatnym detergentem z ciepłą wodą lub zastosuj preparaty do czyszczenia drewna. Warto również pamiętać o impregnacji drewnianych powierzchni raz na trzy lub cztery lata.

Drzewa i krzewy

Ostatnim krokiem, po uporządkowaniu grządek, roślin zielnych, oczka wodnego, nawierzchni, tarasu i altany, będzie przycięcie krzewów i drzew. Należy to robić co roku, tak, aby utrzymać wybrany kształt koron, ale również zagęścić rosnące gałęzie i wzmocnić rośliny. Zwróć jednak uwagę, czy gdzieś między konarami nie gniazdują ptaki – jeśli tak, postaraj się ominąć ten krzew lub drzewo, a w przyszłym roku zabrać się za wiosenne porządki trochę wcześniej. Jeśli potrzebujesz porządnego sekatora, kosiarki czy innych narzędzi ogrodowych, Twoim pierwszym celem powinna być hurtownia ogrodnicza, gdzie poza potrzebnymi sprzętami znajdziesz również szeroki wybór roślin i profesjonalną pomoc. Zrób wiosenne zakupy, a potem bierz się za ogrodowe porządki i ciesz się efektami swojej pracy!

Zdj. główne: Kenny Eliason/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*