Czym czyścić laptopa? Sprawdzone sposoby

Czym czyścić laptopa? Sprawdzone sposoby
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy właściciel laptopa wie, że czyszczenie tego urządzenia jest nie lada wyczynem. Jakie są więc szybkie i pewne metody, które pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń z komputera?

Tuż po zakupie laptop wręcz lśni. Jednak po kilku miesiącach komputer zazwyczaj już się tak dobrze nie prezentuje. Poza tym można zauważyć, że jego działanie też nie jest takie, jak powinno. Powodem może być zalegający brud. Oczywiście można oddać sprzęt do profesjonalnego salonu, gdzie wszystko dokładnie usuną, jednak wiadomo, że to wiąże się ze sporym wydatkiem. Sprzęt można na szczęście z powodzeniem wyczyścić samodzielnie. Tylko jak to zrobić?

Czego potrzebujemy do czyszczenia laptopa?

Do wyczyszczenia komputera będzie potrzebnych kilka rzeczy, które sprawią, że cały proces przebiegnie szybko i co ważne – dokładnie. Do czyszczenia ekranu i klawiatury sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Z kolei do usunięcia zabrudzeń z portów i wnętrza przydadzą się patyczki higieniczne. Jak wiadomo, mnóstwo okruchów i kurzu gromadzi się na klawiaturze i wokół poszczególnych klawiszy, a także pod nimi – w tej sytuacji pomóc może pędzelek o cienkim włosiu oraz sprężone powietrze.

Warto też zaopatrzyć się w specjalny środek czyszczący do laptopów. Takie preparaty są dostępne w każdym sklepie ze sprzętem AGD i RTV. Jeśli planujemy rozkręcać komputer, by usunąć brud z wnętrza obudowy, przyda się zestaw śrubokrętów różnej grubości.

Od czego zacząć czyszczenie?

Zanim zaczniemy usuwać zabrudzenia z laptopa, bez wątpienia musimy go wyłączyć. Nigdy nie wolno czyścić sprzętów, gdy są podłączone do prądu, wówczas łatwo o uszkodzenia. Laptop można też na początku odwrócić do góry nogami, wówczas część brudu i okruchów wypadnie.

Najszybszym sposobem jest spryskanie ściereczki specjalnym preparatem i przetarcie laptopa. Taki zabieg nie jest dokładny, ale jeśli będzie wykonywany regularnie, to z pewnością unikniemy dokładnego czyszczenia przez dłuższy czas. Ściereczka musi być z mikrofibry, gdyż użycie twardej tkaniny mogłoby porysować sprzęt.

Jeśli nie mamy specjalnego płynu do czyszczenia komputera, możemy lekko zwilżyć ściereczkę, jednak uwaga – nie może być mokra, by woda nie dostała się do wnętrza urządzenia.

Ekran zawsze warto przetrzeć kilkakrotnie, wówczas unikniemy smug i będziemy mieli pewność, że usunęliśmy dokładnie zabrudzenia. Patyczki higieniczne doskonale się sprawdzą do czyszczenia zabrudzeń, z wszelkiego rodzaju zakamarków, gdzie nie ma możliwości, byśmy dotarli, używając ścierki.

Rewelacyjnym produktem do czyszczenia komputerów jest sprężone powietrze. Możemy pozbyć się za jego pomocą nawet starych zabrudzeń i to takich w trudno dostępnych miejscach. Można nim także wyczyścić wentylatory w laptopie. Nie wolno o tym zapominać, gdyż dzięki nim sprzęt jest sprawny.

Jeśli decydujemy się na rozkręcenie komputera, należy to robić mając odpowiednią instrukcję czy posiłkując się filmem z internetu. W tej kwestii warto jednak oddać sprzęt do fachowca, by nie uszkodzić urządzenia.

Zdj. główne: Bram Naus/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*