Pleśń w domu. Skuteczne sposoby na pozbycie się pleśni

Pleśń w domu. Skuteczne sposoby na pozbycie się pleśni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pleśń w domu to dość częsty problem. Wiele osób widząc ją na ścianie nie wie, co ma zrobić. Czy można się jej pozbyć samodzielnie?

Pleśń bardzo często pojawia się na skutek wysokiej wilgotności. Nic więc dziwnego, że upodobała sobie szczególnie łazienki. Samo jej starcie jednak nie sprawia, że pozbyliśmy się problemu. Jeśli tylko zobaczymy ciemny osad na fugach czy ścianach, to znak, że trzeba działać. Zaniechanie może przyczynić się do późniejszych problemów, a nawet konsekwencji zdrowotnych. Czasem zignorowanie pleśni sprawia, że później trzeba zrobić remont, a to wiąże się ze sporymi kosztami. 

Pleśń – co to takiego?

Pleśń to nic innego jak różne gatunki grzybów, które gdy jest ciepło i mokro szybko się rozmnażają i tworzą kolonię. Przez to, że mają niewielkie wymagania, mogą występować na niemalże każdym podłożu. Jeśli chodzi o dom, to pleśń często pojawiają się w łazienkach i kuchniach, jednak może też występować w innych pomieszczeniach – nie tylko na ścianach, ale też meblach bądź przy oknach. Warto też wiedzieć, że idealnym środowiskiem dla jej rozwoju jest dywan położony na betonowej powierzchni. Zazwyczaj występuje w domach czy mieszkaniach, gdzie panuje duża wilgotność i jest słaba wentylacja. Wielokrotnie pleśń pojawia się w nowo wybudowanych nieruchomościach, na skutek niezbyt dobrego osuszenia ścian przed pracami wykończeniowymi. 

Warto wiedzieć, że pleśń w domu nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też szkodzi zdrowiu. Produkuje bowiem mokotoksyny, które są rakotwórcze i mogą wywoływać różne dolegliwości, jak np. alergia, astma, bóle głowy, problemy z pamięcią, bóle stawów oraz mięśni, problemy żołądkowe, zmęczenie a nawet problemy z oddychaniem. Niekiedy może dojść do niewydolności nerek czy problemów z płodnością. 

Jak pozbyć się pleśni?

Dobrym specyfikiem do pozbycia się pleśni jest soda oczyszczona, która znana jest z antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości. Chcąc użyć jej do pozbycia się grzybów w mieszkaniu, należy dodać do niej odrobinę wody, tak aby powstała gęsta pasta. Następnie nakładamy ją na ścianę i szorujemy, używając szczotki. Zostawiamy na pół godziny, zmywamy i osuszamy ścianę (można użyć do tego suszarki). Po kilku takich zabiegach pleśń powinna zniknąć.

Równie skuteczny jest ocet. Trzeba zrobić roztwór: szklanka octu i dwie szklanki wody. Myjemy nim pleśń, w tym przypadku również sprawdzi się szczotka, która usuwa grzyby manualnie. Następnie osuszamy. Taki zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie. Po kilku tygodniach problem powinien zniknąć.

Pomóc może też pasta do zębów, szczególnie, jeśli pleśń pojawiła się na fugach i silikonie.Wówczas nakładamy ją na szczoteczkę i szorujemy. Na koniec przemywamy wodą i osuszamy.

Olejek z drzewa herbacianego jest świetny nie tylko w kosmetyce. Wiele osób jest nawet zdania, że nie ma lepszego środka dezynfekującego. Wystarczy do szklanki wody dodać 1,5 łyżki oleju i takim roztworem umyć pleśń. 

W sklepach dostępne są też znacznie silniejsze detergenty na pozbycie się pleśni, trzeba jednak pamiętać, że po ich rozpyleniu często przez jakiś czas nikt nie powinien przebywać w pomieszczeniu. Po stosowaniu takich specyfików konieczne jest też dokładne wietrzenie domu czy mieszkania.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*