9 porad na to jak szybko posprzątać dom

9 porad na to jak szybko posprzątać dom
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zapewne w związku ze zbliżającą się wiosną, myślisz o porządkach. Często wydaje się, że jest mnóstwo czasochłonnych rzeczy do zrobienia i posprzątania, jednak większość z nich możesz wykonać szybko i sprawnie, nie poświęcając im wiele swojego czasu, jednak zyskując przy tym niemałe efekty.

  1. Wynieś śmieci

Na dobry początek chwyć worek na śmieci i przejdź się po domu wyrzucając wszystko to, co niepotrzebnie zajmuje miejsce, czyli puste opakowania i niewykorzystane lub niepotrzebne produkty. Ułatwi Ci to ścieranie kurzu i dalsze sprzątanie. Pozbieraj wszystkie odpadki, a potem wynieś pełne worki do kosza, by nie zalegały niepotrzebnie w mieszkaniu, nie zapominając o właściwej segregacji. Dobrym pomysłem jest trzymanie worków przy koszu na śmieci, co umożliwi Ci ich szybką wymianę.

  1. Zmień pościel

Prosta czynność potrafi w ogromnym stopniu odmienić sypialnię. Nic tak nie kłuje w oczy jak porozrzucane poduszki i zmięta pościel. Jeśli możesz, wytrzep koc, na którym mogą znajdować się kurz i okruchy. Zdejmij prześcieradło oraz pokrowce z poduszek, kołder i wrzuć do pralki, nawet jeśli nie zamierzasz urządzać prania w tym momencie, to zmiana pościeli wprowadzi powiew świeżości i od razu zrobi się przyjemnie i czysto. Jest to nie tylko komfortowe, ale i higieniczne, gdyż zwlekanie ze zmianą pościeli na czystą przyczynia się do powstawania idealnego środowiska dla rozwoju bakterii i grzybów. Warto mieć pod ręką kilka zestawów pościeli, by móc regularnie ją wymieniać w czasie, kiedy inne są w koszu na pranie lub w pralce.

  1. Pozbieraj brudne ubrania

Często nieświeże już ubrania zalegają na naszych podłogach, krzesłach lub pod łóżkiem, mogąc wypełniać pomieszczenia nieprzyjemnym zapachem, jak niewyprane skarpetki. Pozbieraj wszystko, co nie nadaje się do włożenia i wrzuć do kosza na pranie lub bezpośrednio do pralki.

  1. Schowaj czyste ubrania

Jeśli zajmujesz się już ubraniami, znajdź trochę czasu, by poukładać i schować do szafy te, które są czyste. Oczywiście nie wrzucaj ich niedbale do szafek i postaraj się je schludnie poukładać. Zorganizowana garderoba pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego bałaganu w przyszłości, kiedy będziesz musiał szybko znaleźć ulubioną bluzę, sweter lub spodnie.

  1. Połóż wszystkie rzeczy tam, gdzie ich miejsce

Kiedy zająłeś się już największymi rzeczami, czas na te mniejsze. Z upływem czasu jesteśmy skłonni do pozostawiania pojedynczych przedmiotów i zapominania o nich przez wiele dni. Poświęć kilka minut na poukładanie ozdób, dekoracji, biżuterii, kosmetyków, leków, kubków, szklanek, łyżeczek, noży i wszelkich innych przedmiotów, zanosząc je tam, gdzie ich miejsce. Odłóż też książki na półki, pochowaj dokumenty, zajmij się rozrzuconymi tu i ówdzie kartkami papieru.

  1. Wyczyść wszelkie powierzchnie

Do czyszczenia najlepiej nada się ściereczka z mikrofibry. Możesz też użyć jednorazowych nasączanych ścierek. Przetrzyj szafki, półki, telewizor, stoły, ramy do obrazów i wszystkie miejsca, w których potencjalnie może zebrać się kurz. Warto też zwrócić uwagę na nogi krzeseł oraz fronty stolików nocnych, szaf i kredensów. 

kobieta ścierająca kurze
Photo by freepik, from: Freepik.com
  1. Czy na pewno cały kurz zniknął?

Oprawy oświetleniowe i zasłony zbierają kurz w równym stopniu, jak inne przedmioty w twoich pokojach. Do pozbycia się pyłu możesz użyć miotełki z piór lub odkurzacza, ustawionego na najniższą moc. Rozważ też wypranie zasłon i firan, co jeszcze bardziej odświeży Twój dom.

  1. Umyj lustra i okna

Smugi i zanieczyszczenia potrafią być szczególnie nieestetyczne. Wyczyść wszystkie okna i przeszklone drzwi, a przy okazji zajmij się też lustrami. Zwróć też uwagę na szklane części w Twoich szafkach, a jeśli masz psy, przyjrzyj się też niższym partiom szklanych i lustrzanych elementów. Podobnie sytuacja ma się z dziećmi, które mogą zostawić odciski palców poniżej zasięgu wzroku.

Kobieta myjąca lustro
Photo by prostooleh, from: Freepik.com
  1. Odkurz podłogi

Kiedy zmieniłaś pościele, wytrzepałaś koc oraz wytarłaś meble, większość brudu znajduje się teraz na podłogach. Odkurz lub pozamiataj podłogi, a jeśli masz wystarczająco czasu, umyj podłogę mopem. Dzięki odpowiedniemu preparatowi do czyszczenia podłóg, w domu pozostanie przyjemny zapach.

mężczyzna odkurzający podłogę
Photo by yanalya, from: Freepik.com
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*