Ogródki działkowe ROD – jak kupić i ubezpieczyć działkę?

Ogródki działkowe ROD – jak kupić i ubezpieczyć działkę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinne ogródki działkowe w ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców bloków. Pobyt na działce wśród zieleni, uprawa własnych warzyw i owoców lub rodzinny grill to prawdziwa przyjemność. Jak kupić takie miejsce rekreacji? Gdzie ubezpieczyć działkę? Sprawdź.

Czym są ogródki działkowe ROD?

ROD to własność Polskiego Związku Działkowców. Należą do nich wydzielone obszary, które mogą zostać przeznaczone na cele rodzinnych ogródków działkowych, podlegających zagospodarowaniu na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. Do ROD zaliczane są pojedyncze działki oraz teren ogólny, z których mogą korzystać działkowcy. 

Aktualnie w Polsce działa około 5000 takich miejsc o łącznej powierzchni prawie 44 tys. hektarów. Warto pamiętać, że tereny ogródków działkowych ROD mogą być użytkowane tylko do rekreacji, wypoczynku i ewentualnie uprawy warzyw, owoców oraz roślin. Wewnętrzny regulamin zakazuje m.in. zamieszkiwania na ich terenie oraz palenia ognisk.

Jak kupić działkę na terenie ROD?

Działek na terenie ROD nie można kupić, ale można nabyć prawo do jej użytkowania, które nadaje nabywcy status działkowca. Można tego dokonać poprzez:

  • Podpisanie umowy dzierżawy nieużytkowanej działki z zarządem ROD.
  • Przeniesienie praw do działki, czyli jej odkupienie od aktualnego dzierżawcy.

Druga opcja jest częstsza i łatwiejsza do realizacji, ponieważ obecnie trudno o wolną działkę, która pozostaje nieużytkowana. Dzierżawcą ogródka działkowego ROD może zostać jedna osoba pełnoletnia, która mieszka na terenie Polski lub małżeństwo. Wydzierżawienie następuje po podpisaniu szczegółowej umowy, która powinna zawierać elementy opisane na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ogrodki-dzialkowe-rod. Koszt takiego „kupna” ogródka działkowego uzależniony jest od jego metrażu oraz lokalizacji.

Czy warto ubezpieczyć działkę?

Kwestia ubezpieczenia działki ROD niektórym osobom wydaje się zbędna, ale gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, wówczas docenia się jej posiadanie. Teren działki oraz obecny na niej domek letniskowy należy chronić przed włamaniem, kradzieżą oraz dewastacją. Warto również zadbać o ochronę przed zdarzeniami losowymi np. pożarem, wybuchem gazu, zadymieniem, zalaniem, osuwaniem się ziemi, uderzeniem pioruna, intensywnymi opadami śniegu i gradu, pęknięciami od mrozu, uderzeniem pojazdu mechanicznego itd. Niekiedy niezbędny okazuje się także pakiet Home Assistance, który gwarantuje pomoc fachowca w razie awarii.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia włączenie ubezpieczenia domku letniskowego na działce ROD do polisy mieszkaniowej. Ochrona obejmuje wówczas mury, wyposażenie wnętrza budynku oraz obiekty tzw. małej architektury, które również znajdują się na terenie ogródka (np. altany, pawilony ogrodowe). Wartość i dokładną kwotę raty polisy, która będzie chronić ten typ nieruchomości, możesz sprawdzić na https://rankomat.pl/. Ostatecznie nie jest to zbyt duży wydatek w porównaniu z wartością ochrony, jaką gwarantuje ubezpieczyciel.

Zdjęcie główne: Alena Darmel/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*