Lustra, monitory i okna bez smug

Lustra, monitory i okna bez smug
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie luster, monitorów i okien wydaje się prostą czynnością, lecz bardzo często po jego zakończeniu pojawiają się smugi. W jaki sposób można czyścić te powierzchnie, aby nie było na nich smug?

Czym czyścić lustro?

Umycie lustra wydaje się czynnością bardzo prostą, lecz bardzo często pojawiają się na nim smugi. Czym rozwiązać ten problem?

Lustro należy czyścić detergentem o neutralnym odczynie pH (około 7), miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Do czyszczenia lustra można używać płynu do mycia szyb, lecz nie może mieć w swoim składzie octu, amoniaku lub kwasku cytrynowego. Przed użyciem płynu należy sprawdzić jego skład.

Oporne plamy z lustra można zmyć za pomocą ciepłej wody oraz ścierki. Po umyciu należy bardzo dokładnie wytrzeć lustro suchą ściereczką z mikrofibry.  

Jeśli na tafli lustra znajdują się trudne do usunięcia zabrudzenia, do jego czyszczenia można użyć wełny stalowej o oznaczeniu „000” lub „00”. Tym sposobem można czyścić tylko powierzchnię, nie należy czyścić nią ramki, ponieważ można ją zarysować.

Czym nie należy czyścić luster?

Wielu producentów luster zaleca, aby do mycia lustrzanych tafli nie używać środków o kwaśnym lub silnie zasadowym odczynie. Takie preparaty mogą uszkodzić srebro znajdujące się pod lustrem. Dlatego do czyszczenia luster nie należy używać wody z octem, wody z dodatkiem amoniaku oraz mleczka do czyszczenia.

Czym czyścić monitory, aby były bez smug?

Każdy typ monitorów i nowoczesnych telewizorów należy czyścić, gdy jest wyłączony. Jeśli monitor ma matową matrycę, to trudniej jest go wyczyścić niż monitor z błyszczącą matrycą. Podczas czyszczenia należy bardzo uważać, aby substancja czyszczącą nie spłynęła na ramkę, ponieważ może wystąpić zwarcie.

Monitory należy czyścić za pomocą ściereczki z mikrofibry. Monitory LCD można czyścić płynem do mycia szyb. Na monitorach nie pozostawiają również śladów substancje izopropylowe (alkohol izopropylowy) oraz płyn do mycia monitorów. Tańszym sposobem umycia monitora jest ciepła woda i ściereczka z mikrofibry.

Nie należy czyścić monitorów ręcznikami papierowymi, ponieważ rysują powierzchnię. Kiepskim rozwiązaniem jest czyszczenie monitora wodą z płynem do mycia naczyń, ponieważ pozostawia smugi. Nie należy czyścić monitorów LCD substancjami mającymi w swoim składzie: aceton, alkohol etylowy, amoniak, chlorek metalu, kwas etylu i toluen, ponieważ substancje te mogą uszkodzić monitor.

Czym czyścić okna, aby były bez smug?

Najpowszechniejszym sposobem na okna bez smug jest płyn do mycia szyb, ściereczka z mikrofibry oraz ręczniki papierowe lub ściągaczka. Nowoczesnym sposobem na mycie okien bez smug jest myjka parowa.

Aby szybko umyć okna i nie pozostawić na nich żadnych smug, najlepiej jest użyć „chusteczek do mycia szyb”. Wystarczy tylko przetrzeć i gotowe. Chusteczki nie nadają się do mocno zabrudzonych okien.

Ciekawym sposobem na umycie szyb, który nie pozostawia smug, jest mycie samochodowym płynem do spryskiwaczy. Płyn ten świetnie usuwa kurz i brud, pozostawiając na oknach warstwę ochronną (kurz osiada wolniej, a woda szybciej spływa).Domowym sposobem na mycie szyb bez smug jest woda z octem. O tym, jak skutecznie umyć okna domowymi sposobami, możecie również przeczytać w artykule:Mycie okien krok po kroku”.

Zdj. główne: Rob Wingate/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*