Rezygnacja z organizacji przyjęcia komunijnego dla dziecka w restauracjach czy wynajętych salach nie jest wcale rzadka. Szczególnie obecnie coraz więcej osób stawia na domowe zacisze. Wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać domowe przyjęcie komunijne oraz jak je odpowiednio zorganizować.
Głównym argumentem za organizacją przyjęcia komunijnego w domu jest oczywiście spora oszczędność, niezależność i swoboda. Możemy nasze przyjęcie zorganizować jako tradycyjny obiad lub bardziej uroczyście. Dla bardziej zapracowanych rodziców samodzielna organizacja komunii w domu może być szczególnym wyzwaniem, ze względu na organizację i planowanie oraz konieczność zakupu niezbędnych dekoracji i ciasta.
Jeśli planujemy przyjęcie bardziej uroczyste, całą organizację należy rozpocząć nawet na kilka tygodni wcześniej, aby wszystko dopiąć logistycznie. Warto w takim wypadku zadbać o najdrobniejsze detale. W końcu komunia jest raz w życiu i dobrze byłoby zadbać o odpowiednią aranżację, aby w przyszłości dziecko miało co wspominać, a sama uroczystość była jeszcze bardziej wyjątkowym czasem.
O wszystko dbamy sami, dzięki czemu możemy zorganizować przyjęcie zgodnie z życzeniem dziecka. Możemy indywidualnie dobierać dekoracje tradycyjne lub bardziej kontrastowe. Obecnie na rynku można znaleźć wiele dekoracji i wzorów ciast komunijnych, które nawet mogą być spersonalizowane pod płeć dziecka. Dzięki temu możemy zorganizować oryginalne przyjęcie komunijne według własnej wizji i w pełni w domowym zaciszu.
Organizacja przyjęcia komunijnego w domu może wydawać się wielkim logistycznym przedsięwzięciem. Jednak, dzięki odpowiedniemu planowaniu wcale nie musi tak być. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda organizacja komunii w domu krok po kroku:
Sukcesem dobrze przygotowanego przyjęcia komunijnego w domu jest przede wszystkim wprowadzona rodzinna atmosfera pełna radości, która pozwoli na miłe spędzanie czasu. Oczywiście należy pamiętać, że to dziecko i jego wielki dzień powinien być w centrum uwagi, więc powinno się pilnować, aby podczas przyjęcia maluch czuł, że jest ważny i wszyscy zebrali się właśnie z okazji jego komunii.
Najważniejszym punktem na przyjęciu komunijnym jest obiad. Jeśli stawiamy na dania gorące, powinniśmy pamiętać, że muszą być przygotowane w taki sposób, by móc je w prosty sposób podzielić. Dlatego najlepiej sprawdzą się mięsa z dodatkami, jak klasyczne kotlety schabowe lub mielone, piersi z kurczaka, udka, ale również sałatki i zapiekanki.
Tak samo w kwestii przystawek, należy wybierać przekąski, które łatwo jest zjeść, np. bruschetty, mini-tortille, muffinki warzywne czy mini-szaszłyki. W kwestii deserów oczywiście należy wybrać ciasto. Dla małych miłośników lodowych deserów warto wzbogacić menu o ulubione lody dziecka z odpowiednimi dodatkami. W końcu taki dzień, jak Komunia Święta, aż prosi się o spełnienie zachcianek łasucha.
W organizacji przyjęcia komunijnego nie bez znaczenia jest usadzenie gości. Najlepiej zastosować planowanie umiejscowienia względem relacji i sympatii. Rodzice i dziadkowie, ze względu na charakter przyjęcia, powinni usiąść blisko dziecka.
>> Zobacz też: Urodziny w ogrodzie. Jak urządzić przyjęcie pod chmurką?
Nie bez znaczenia są też dekoracje stołu i domu. Oczywiście klasycznie bazą aranżacji stołu powinna być biel, która w swojej symbolice oznacza właśnie duchowość, tym bardziej pasującą do komunii. Warto wzbogacić aranżację elementami złotymi, aby dodać nieco elegancji i kontrastu względem bieli. Można w tym celu wykorzystać: sztućce, wazony, podkładki pod talerze, lamówkę obrusa lub motyw na chusteczkach.
Jednak wcale nie musimy trzymać się tradycyjnych łączeń kolorów. Organizując przyjęcie w domu, dzięki swobodzie możemy dodać nieco kontrastu, łamiąc konwencję, np. przez fioletowe czy czerwone dodatki. A może nawet w ulubionych barwach dziecka, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość jego dnia?
Podstawą dekoracji stołu komunijnego powinny być świeże kwiaty, nawet w formie niewielkich bukietów czy pojedynczych kwiatów. Dzięki temu dodamy nieco roślinnego akcentu. Warto również, myśląc o radości dziecka, uwzględnić balony z helem, które później mogą stać się inspiracją do zabaw z helem jako formy wspólnego spędzania czasu. W końcu nic tak nie śmieszy, jak zabawne dialogi ze zmienionym gazem głosem. Pomysłów i dekoracji do stworzenia niezapomnianego przyjęcia komunijnego jest naprawdę wiele, wszystko zależy jedynie od kreatywności i zaangażowania w dobrą organizację przyjęcia.