Jak zrobić lapbook? Zadanie domowe dla całej rodziny

Jak zrobić lapbook? Zadanie domowe dla całej rodziny
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lapbook jest formą edukacyjnej książki przeznaczonej dla najmłodszych. Głównym założeniem jest jej własnoręczne wykonanie i zaangażowanie całej rodziny do pomocy przy jej tworzeniu. Jak wykonać lapbooka? Przeczytaj artykuł i zainspiruj się!

Wygląd książki zależy od Waszej inwencji twórczej i pomysłowości dziecka. Warto przeznaczyć w niej miejsce na wykonane prace, składanki czy krzyżówki. To idealna forma łącząca w sobie funkcję zabawy i nauki, dzięki czemu najmłodszy dużo szybciej przyswaja informacje.

Jakie są zalety korzystania z lapbooka?

Lapbook mieści w sobie informacje na różne tematy, w zależności od Waszego konceptu. Teczka może zawierać trudne pojęcia, rysunki czy zdjęcia. Jednak najważniejszym zadaniem, jakie ma spełnić, to rozwój umiejętności. Książka tego typu rozwija kreatywność, uczy pisać, czytać i rozwija umiejętność koncentracji. Krzyżówki uczą logicznego myślenia i rozwijają słownictwo. 

Dziecko, korzystając z tej formy zabawy, ma móc powtarzać nabytą wiedzę, a poprzez prace manualne, które umieszcza w środku, uczy się cierpliwości i opanowania.

Niebywałą zaletą jest możliwość wspólnego spędzania czasu w atrakcyjny sposób dla pociechy. Ponadto lapbooka można rozwinąć o nowe treści, jeśli poczujemy, że jest taka potrzeba.

Jak wykonać lapbooka? Krok po kroku

Do stworzenia kreatywnego lapbooka będziesz potrzebować kartki wielkości A3. Wybierz tą z dość giętkiego, ale trwałego materiału. Docelowo Twoja pociecha regularnie ma go używać, więc musi być odporny na wszelkie nieprzewidziane okoliczności. Dodatkowo zaopatrz się w podstawowe przybory takie jak klej, taśmę klejącą, dziurkacz, zszywacz i nożyczki oraz kartki w wielu kolorach i formatach. 

Wykonanie lapbooka krok po kroku

  1. Złóż kartkę formatu A3 na pół.
  2. Rozłóż równomiernie zgięty karton.
  3. Złóż karton w taki sposób, by jego końce stykały się w środkowej części. Ten krok pozwoli Ci na stworzenie imitacji teatru, gdzie po bokach będą kurtyny, a w środku scena wielkości kartki A4.

Lapbook jest przygotowany do dalszego opracowania. Warto poprawić jego trwałość poprzez przyklejenie kartek, które będą miały swoje miejsce za kurtyną. Klapki warto przykleić w różnych miejscach lapbooka, z dołu, boku lub góry, przy użyciu taśmy klejącej lub kleju biurowego.

Kolejnym krokiem jest stworzenie okładki, do czego potrzebny Ci będzie rysunek, uprzednio wykonany przez Twoją pociechę. Umieść go w miejscu kurtyn i dopasuj długość tak, by nie wystawała poza przygotowaną makietę. Do dekoracji użyj naklejek, brokatu przyklejonego na klej lub koralików przyklejonych na klej na gorąco.

Środek wypełnij elementami edukacyjnymi, o dowolnej tematyce. Mogą to być mapy, pocztówki z wakacji, krzyżówki lub zdjęcia znanych miejsc. Najchętniej maluch będzie uczył się z lapbooka, jeśli uwzględnisz w środku jego pasje i zainteresowania.

Kreatywny pamiętnik

Lapbook jest edukacyjną książką, która przypomina formą pamiętnik. Twoja pociecha może zbierać w nim wpisy od najbliższych, gromadzić wspólne zdjęcia i umieszczać historie. Dobrym pomysłem jest przyklejenie na gorąco sznurka po dwóch stronach kartonu. Dzięki temu najmłodszy będzie mógł wpinać za pomocą klipsów zdjęcia z najbliższymi, zabytki, które zapadły mu w pamięć, lub ważne informacje. 

W ten sposób dziecko skutecznie rozwija umiejętności plastyczne, pisania i logicznego myślenia. To świetny pomysł na kształtowanie poczucia estetyki i artyzmu. I najważniejsze – to niepowtarzalny czas, który możesz spędzić ze swoim dzieckiem, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Dziecko, tworząc swój lapbook, ma okazję wykazać się zdolnościami estetycznymi i artystycznymi, może wykorzystać swój talent plastyczny do zilustrowania informacji, które będą umieszczane w lapbooku, albo wypróbować różne style kaligrafii.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*