Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu?

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Psi przyjaciel jest wspaniałym kompanem, jednak wiele par decyduje się również na dziecko.

By czworonóg nie czuł się nieswojo, kiedy przyniesiesz noworodka ze szpitala, konieczne jest stopniowe oswajanie go z nową sytuacją. Poznaj sposoby na przygotowanie psa do pojawienia się dziecka w domu.

Zapoznaj psa z innymi dziećmi

Maluch może być wielkim zaskoczeniem dla naszego psiego przyjaciela. Psy, które nigdy nie miały do czynienia z dziećmi, nie tylko czują niepokój, ale często również zazdrość. Warto więc zapoznać pupila z innymi maluchami. Pozwól psu podejść do dziecka znajomych, daj je obwąchać i przyjrzeć się tej małej istotce.

Odciągaj go jednak za każdym razem, kiedy wydaje się agresywny. Musi poczuć, że takie zachowanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Dodatkowo warto również nauczyć psa różnych komend, takich jak „siad” czy „leżeć”. W ten sposób przystopujemy pupila, kiedy będzie chciał zbyt agresywnie bawić się z dziećmi.

Dzieci są bardzo energiczne, więc podczas pierwszego spotkania należy cały czas mieć na oku je i swojego czworonoga.

Przyzwyczajaj do płaczu niemowlęcia

Oczywiście nie musisz od razu szukać wśród znajomych młodej mamy i zapraszać jej z ząbkującym niemowlęciem do Twojego domu. Wystarczy, że puścisz psu nagranie płaczu dziecka. 

Na początku nastaw mniejszą głośność, by pupil mógł przyzwyczaić się do nowego odgłosu. Nie zwracaj psu uwagi na nowy dźwięk, zachowuj się naturalnie i baw się z nim, jeśli tego potrzebuje. Z czasem zwiększ głośność, by krzyk i płacz na nagraniu były lepiej słyszalne. Pies z czasem przestanie zwracać uwagę na te dźwięki, dzięki czemu będzie spokojny, gdy nowonarodzony maluch pojawi się w domu i zacznie płakać.

Daj mu do powąchania dziecięce ubranka

Czworonogi poznają świat głównie za pomocą zmysłu węchu. Dzięki niemu mogą odróżniać poszczególne osoby, ale również wiedzą, gdzie dokładnie znajduje się dany przedmiot. Przed narodzinami dziecka warto przyzwyczaić psa również do zapachu niemowlęcia. Podaj mu do powąchania ubranka dziecięce, które maluch będzie nosił. Gdy dziecko faktycznie pojawi się na świecie, nasz ulubieniec nie uzna go za intruza, ponieważ będzie kojarzył zapach.

Poproś o pomoc petsittera

Opiekun zwierząt, a także psi behawiorysta na pewno pomogą odpowiednio przeszkolić psa, by ten był przyzwyczajony w przyszłości do obecności dziecka. Jeśli czworonóg kojarzy wyłącznie ciebie jako opiekuna, postaraj się, by poznał nowe osoby. W ten sposób poczuje się pewniejszy, zwłaszcza jeśli opiekun będzie z nim przebywał w trakcie treningu lub spaceru. 

Spacery we trójkę sprawią też, że zwierzę nie poczuje się odepchnięte lub niekochane. Pamiętaj, że po narodzinach dziecka niektóre psy czują zazdrość i niechęć wobec nowego członka rodziny. Jeśli w trakcie wizyt petsittera zauważy, że nadal się nim interesujesz, odczuje spokój i nie będzie zazdrosny.

Naucz psa chodzić na smyczy

Wspólne spacery z wózkiem i z psem mogą być uciążliwe, ale nie muszą. Pamiętaj, by wcześniej przygotować psa do karnego chodzenia na smyczy – bez ciągnięcia i wyrywania się. Tylko wtedy wspólna przechadzka będzie przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. 

Młode psy powinny dość wcześnie uczyć się jak chodzić na smyczy. Warto w domu poćwiczyć też zakładanie obroży. Za każdym razem, kiedy pies da sobie bez przeszkód założyć obrożę i kaganiec, dawaj mu ulubiony smakołyk. Podczas spacerów pies powinien wiedzieć, że nie może szarpać, a także musi słuchać komend.

Dla lepszego treningu możesz również przed narodzinami dziecka możesz chodzić z psem na smyczy oraz wózkiem. To pomoże pupilowi przyzwyczaić się do obecności urządzenia  podczas wspólnych przechadzek.

kobieta z psem i dzieckiem
Photo by prostooleh from Freepik.com

Zapoznaj psa z codziennym harmonogramem dnia

Przed narodzinami dziecka bardzo ważne jest przyzwyczajenie czworonoga do codziennego harmonogramu dnia. Stałe pory wychodzenia na spacer oraz karmienia pozwolą Ci później łatwiej opiekować się maluchem, jak i czworonogiem. Pies będzie też wiedział, kiedy idzie na spacer, a kiedy je. W tym czasie twoja uwaga może bardziej skupić się na czworonogu. 

>> Zobacz też: Posłanie dla psa – zrób je sama

Ważne jest również wybranie godzin zabawy. Przyzwyczaj pupila także do zabaw z innymi członkami rodziny. Dzięki temu nie będzie czuł się odrzucony, kiedy w tym czasie Ty, czyli jego główny opiekun, przerzuci swoją uwagę na nowonarodzonego malucha. Oswajanie z innymi osobami w domu jest też istotne, by odwiedzający Cię członkowie rodziny nie byli dla psa zagrożeniem. Zapoznaj ich również z Twoim czworonogim przyjacielem. To ważne, zwłaszcza kiedy będą musieli się nim zająć na jakiś czas, kiedy Ty zaczniesz opiekować się dzieckiem.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*