Jak czyścić pufy?

Jak czyścić pufy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pufy to wygodny i uniwersalny element wyposażenia mieszkania. Dzięki odpowiedniej konserwacji możesz wydłużyć ich trwałość oraz sprawić, że mimo długiego użytkowania będą prezentowały się estetycznie. W artykule podpowiadamy, jak to zrobić. 

Przede wszystkim warto kupować pufy wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą bardziej odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Sposób czyszczenia puf zależy głównie od materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Na rynku dostępne są pufy wykonane m.in. z ekoskóry, pluszu czy tkanin poliestrowych. Najczęściej pufy są wypełnione styropianowym granulatem i powleczone pokrowcem. Dzięki ruchomemu wypełnieniu mebel dopasowuje się do ciała, niezależnie od przybranej pozycji, zapewniając doskonałe podparcie dla siedzących na nim osób.

Czyszczenie puf z ekoskóry

Do jednych z najpopularniejszych i najłatwiejszych w czyszczeniu pokryć na pufy należy powłoka wykonana z ekoskóry. Aby zmyć z niej zabrudzenia, należy nanieść detergent na wilgotną szmatkę z mikrofibry i przetrzeć nią pufę. Pufa uszyta z ekoskóry świetnie sprawdzi się w domach, w których przebywają dzieci i zwierzęta domowe, lubiące bałaganić. Szczególnie polecane są  piłki do siedzenia ze skóry ekologicznej, które są przyjemne w dotyku i nie nagrzewają się pod wpływem ciepłoty ciała. Pufa to mebel, któremu nie straszne są plamy z napojów czy jedzenia, przez co łatwo utrzymać je higieniczne i w dobrym stanie przez długi czas. Pufy ze skóry wegańskiej świetnie sprawdzą się zarówno we wnętrzu, jak i na taras, ponieważ są nieprzemakalne i odporne na ścieranie. 

Konserwacja puf z pluszu

Pufy wykonane z pluszu charakteryzują się wyjątkową miękkością, ale są trudniejsze do utrzymania w czystości. Przede wszystkim warto od razu spróbować zaprać plamę, która się pojawiła, przy pomocy płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła. Ze względu na dość dużą różnorodność tkanin pluszowych kluczem do odpowiedniego czyszczenia materiału tapicerskiego jest przestrzeganie zaleceń producenta. W przypadku, gdy na plusz rozleje się ciecz, warto zadbać, aby nie wchłonęła w głąb tkaniny. Należy zastosować gąbkę lub ściereczkę, która szybko wchłania wilgoć. Miękkie meble, takie jak pufy worki, można także regularnie czyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki. Należy pamiętać, aby stosować do puf jedynie delikatne detergenty. 

Pufy z naturalnych tkanin

Pufy, które zostały wykonane z naturalnej skóry bydlęcej czy też owczej skóry naturalnej, odznaczają się dużą wytrzymałością, ale wymagają pielęgnacji specjalnymi preparatami lub oddania do profesjonalnego czyszczenia. Do ich pielęgnacji nie należy stosować agresywnych odplamiaczy. Niewielkie zabrudzenia na gładkiej powierzchni skóry naturalnej można usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*