Żarówki ledowe. Sposób na niższe rachunki za prąd

Żarówki ledowe. Sposób na niższe rachunki za prąd
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana tradycyjnych żarówek na diody elektroluminescencyjne jest zalecana przez specjalistów z uwagi na ich energooszczędność i ekologię. Czy wiedziałeś, że w rocznej perspektywie oszczędność na prądzie dzięki zastosowaniu LED możesz liczyć w setkach złotych?

Energooszczędność

LED zużywają zazwyczaj 10% z energii, wykorzystywanej przez tradycyjną wersję żarówek. Jeśli posiadasz świetlówki kompaktowe, różnica nie jest aż tak znacząca, bo jest to tylko 50% mniej wykorzystywanej energii, jednak w dłuższej perspektywie zmiana i tak się opłaca.

>> Przeczytaj też: Gniazdko elektryczne. Jakie wybrać i jak podłączyć?

Jeśli wymieniasz żarówki tylko wewnątrz domu, gdzie światło świeci jedynie parę godzin w ciągu dnia, oszczędność będzie wynosiła kilka groszy dziennie. Diody elektroluminescencyjne będą doskonałe jako oświetlenie zewnętrzne, kiedy światło jest włączone całą noc. W tym wypadku ich wymiana powinna być wręcz obligatoryjna, ponieważ znacząco uszczupli to Twoje rachunki za energię elektryczną.

żarówka LED
Photo by senivpetro, from: Freepik.com

Wymiana 10 żarówek tradycyjnych na 10 żarówek LED to oszczędność w wysokości około 500 zł rocznie. Na korzyść elektroluminescencji przemawia również jej wyjątkowo długa żywotność.

Żywotność

Oprócz energooszczędności, LEDy gwarantują także wytrzymałość. Działają bowiem 50 razy dłużej niż zwykłe żarówki, 25 razy dłużej niż halogeny i 8-10 razy dłużej niż świetlówki kompaktowe. LED będzie działać około 11 lat, w wyniku czego zaoszczędzisz spore sumy pieniędzy, nie musząc wymieniać żarówki tak często, jak w przypadku wersji tradycyjnej.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*