Ćwiczenia na kręgosłup. Zestaw ćwiczeń dla osób pracujących przy komputerze

Ćwiczenia na kręgosłup. Zestaw ćwiczeń dla osób pracujących przy komputerze
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób wykonuje pracę przy komputerze. Jednak nie spędzamy przy niej równo 8 godzin z małymi przerwami, a raczej o wiele więcej. Wymuszona wówczas pozycja bardzo źle wpływa na nasz kręgosłup oraz to, jak się czujemy. Skutkiem tego są uciążliwe bóle, a nawet drętwienie kończyn, a także obrzęki nóg. Warto się zatem dowiedzieć, jakie ćwiczenia wskazane są dla osób, które pracują przy komputerze!

Ćwiczenia dla pracujących na siedząco

Osoby, które wykonują pracę siedzącą, powinny bardzo dbać o kręgosłup. Oczywiście równie ważne jest zachowanie prawidłowej postawy podczas samego siedzenia. Plecy powinny mieć odpowiednie podparcie zarówno w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, jak i szyjnego. Natomiast monitor powinien znajdować się dokładnie na wysokości oczu. Jednak poza tym należy także wykonywać podstawowe ćwiczenia, które znacząco wpłyną na nasz kręgosłup, zniwelują bóle i napięcia.

Na wstępie warto zaznaczyć, że podczas pracy przy komputerze warto choć raz na godzinę wstać i przeciągnąć się lub przejść po pokoju. Jeśli masz taką możliwość, wykonuj część czynności na stojąco. Warto także zmieniać ułożenie ciała podczas siedzenia, prostować nogi i zginać je.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na kręgosłup

Jeśli masz pracę siedzącą, pamiętaj o robieniu ćwiczeń w domu, po całym dniu pracy. Z pewnością wpłyną one na jakość Twojego życia. Twoje plecy Ci za to podziękują i będziesz mógł cieszyć się lepszą sprawnością przez wiele lat. Oto, co należy robić!

  • Zacznijmy od brzuszków. Dzięki silnym mięśniom brzusznym, Twoje plecy będą odciążone. Dlatego warto pamiętać o ich wzmacnianiu. Po przyjściu do domu rozłóż matę i wykonaj kilka brzuszków. Oczywiście pamiętaj o tym, aby sztywno trzymać kark i pracować mięśniami, które znajdują się na brzuchu. Możesz także wykonać takie ćwiczenie: unieś lekko łopatki, podnieś nogi i na przemian dotykaj kostek. Świetnie sprawdzają się także brzuszki skrętne i dobrze znany rowerek.
  • Doskonale sprawdzi się również tzw. pływanie na sucho. Połóż się na brzuchu i wyprostuj ręce oraz nogi. Unieś kończyny tak, aby były kilka centymetrów nad ziemią, a kolana nie dotykały podłoża. Teraz poruszaj naprzemiennie nogami i rękami w górę i w dół
  • Pompki to kolejne ćwiczenie, które wzmacnia gorset mięśniowy. Pamiętaj jednak, aby wykonywać je prawidłowo. Dla ułatwienia możesz wykorzystać specjalne kostki pod ręce. Możesz także zamiennie robić tzw. deskę, wystarczy ułożyć się jak do pompki. Ciało powinno tworzyć równą linię. Ustabilizuj je i wytrzymaj w tej pozycji jak najdłużej.
  • Wspaniale sprawdzi się także skakanie na skakance, które pozwoli Ci wzmocnić nogi i rozruszać ręce.

Po takich ćwiczeniach, które nazywane są wzmacniającymi, warto chwilę się porozciągać. Należy wówczas zrobić serię skłonów z wyprostem, rozciągnąć ręce i nogi, przyciągając je do tułowia na stojąco lub w rozkroku schylać się do podłogi.
Wówczas mięśnie kręgosłupa świetnie się rozciągną i będą gotowe na kolejne godziny pracy. 

Zdj. główne: Oleg Ivanov/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*