Wycieranie ekranów. Jak wyczyścić monitor i telewizor?

Wycieranie ekranów. Jak wyczyścić monitor i telewizor?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzątanie domów to zadanie, które z reguły nie przysparza kłopotów. Są jednak szczególnie delikatne powierzchnie, które ciężko wyczyścić. 

Wynika to często z faktu, że można dosyć łatwo ją uszkodzić. Tyczy się to głównie monitorów komputera i ekranów telewizora. Tych miejsc nie można czyścić, jak niegdyś myślano, zwykłym płynem do szyb. Środek musi być idealnie dobrany, aby nie uszkodzić ekranu LCD i nie spowodować trwałych plam na matrycy, które później są kosztowne do usunięcia. Jak zatem skutecznie i bezpiecznie wyczyścić ekran telewizora?

Czyszczenia ekranu i monitora – jakie środki wykorzystać?

Ekran komputera lub telewizora wymaga specjalnego traktowania. Delikatna powierzchnia nie jest odporna ani na uderzenia, ani na działanie mocnej chemii czy produktów, które natłuszczają. Możesz nimi trwale uszkodzić tę powierzchnię i sprawić, że oglądanie telewizji lub praca przy komputerze staną się niemożliwe. Jednak również i to miejsce w domu brudzi się i przyciąga kurz. Zatem jak sobie radzić z takimi zabrudzeniami na powierzchni nowoczesnego telewizora?

Z pewnością na większe zabrudzenia i mocniejsze plamy, zwłaszcza te zaschnięte, świetnie sprawdzą się specjalne jednorazowe szmatki, które nawilżone zostały preparatem przystosowanym do ekranów LCD. W dotyku wydają się dosyć suche, jednak mają w sobie środek, który skutecznie usuwa plamy i smugi. Wspaniale sprawdza się także multi-szmatka, oczywiście całkowicie sucha, która świetnie pochłonie kurz i pomoże doprowadzić ekran komputera czy telewizora do nieskazitelnej czystości. Do tego możesz z nich skorzystać nawet w przypadku nowoczesnych ekranów dotykowych. Pamiętaj jednak, aby nie naciskać zbyt mocno, aby na tej powierzchni nie pojawiły się wgniecenia czy odciski. Możesz także znaleźć specjalne środki do czyszczenia, które będą idealne dla telewizorów OLED, QLED czy LED.

Jak skutecznie wyczyścić telewizor?

Czyszczenie ekranu telewizora należy rozpocząć od odłączenia telewizora od prądu, aby można było wygodnie i bezpiecznie wyczyścić całą powierzchnię. Następnie rozpocznij czyszczenie od ramki wokół ekranu. Po doprowadzeniu jej do nieskazitelnej czystości, należy zająć się ekranem. Pamiętaj, że nie można psikać powierzchni monitora bezpośrednio środkiem do czyszczenia, nawet tym który jest do tego przystosowany. Wystarczy nanieść go na szmatkę i przetrzeć powierzchnię telewizora. Chyba że zdecydujesz się na multi-ściereczkę, która wymaga nawilżenia i wysuszenia przed użyciem. Wówczas naniesienie środka czyszczącego nie będzie potrzebne.

Nie zapomnij także o wyczyszczeniu tylnej części telewizora. Odczekaj oczywiście, aż urządzenie wystygnie, aby można było bezpiecznie wyczyścić cały sprzęt. Warto pamiętać o tym, aby czyścić telewizor regularnie, zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta futerkowe. Włosy mogą dostać się pod matrycę i zniszczyć ekran lub trwale go uszkodzić. Warto temu zapobiegać, ponieważ naprawa może okazać się dosyć kosztowna.

Zdj. główne: Lauren Mancke/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*