Poduszka ortopedyczna do spania. Zdrowych snów!

Poduszka ortopedyczna do spania. Zdrowych snów!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Spanie jest jedną z podstawowych potrzeb, jaką musimy zaspokoić dla zdrowia naszego organizmu. Podczas snu regenerujemy się, mięśnie się relaksują, a praca serca zwalnia. Niezwykle ważne jest, by ten proces przebiegał bez zakłóceń i trwał około 8 godzin dziennie. Jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu? 

Pierwszym krokiem do zapewnienia komfortu podczas snu jest dobór odpowiedniej poduszki. To rzecz, która niewielkim nakładem pieniędzy przyczyni się do wzrostu jakości odpoczynku. Neutralną pozycję kręgosłupa szyjnego zapewni użycie specjalnej poduszki ortopedycznej. Dzięki niej kręgosłup nawet po wymagającym dniu będzie w stanie odpocząć.

Poduszka ortopedyczna – komu się przyda?

Produkt, o którym mowa, odciąża dyski i sprawia, że są lepiej nawodnione. Wypoczęci czujemy się dzięki zrelaksowaniu mięśni i więzadeł. Sukces użytkowania zależy od poprawnego doboru poduszki. Polecana jest dorosłym i dzieciom, z wyjątkiem tych, które nie ukończyły 2 roku życia.

To idealne rozwiązanie dla osób skarżących się na sztywność kręgosłupa. Oczywiście mając dolegliwości tego typu należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Użycie poduszki nie rozwiąże problemu, ale może złagodzić ból.

Jeśli nie masz kłopotu z kręgosłupem, ale spędzasz dużo czasu przy komputerze i Twoja praca wymaga pozycji siedzącej, rozważ zastąpienie zwykłej poduszki ortopedyczną. Produkt ogranicza napięcie mięśni i zapobiega powstawaniu dyskopatii. 

Ważne jest odpowiednie dopasowanie poduszki do Twoich potrzeb. Czasem z pozoru droga, dobra jakościowo i przyjemna w dotyku nie będzie spełniała swojej podstawowej funkcji. 

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą Ci w wyborze produktu. Jaką pozycję podczas snu przyjmujesz najczęściej? Ile ważysz i mierzysz? Ile wynosi szerokość Twoich barków mierzona od podstawy szyi do głowy kości ramiennej? Im więcej informacji podasz, tym lepiej dopasowaną poduszkę specjalista będzie mógł dla Ciebie wybrać.

Kształt poduszki a pozycja spania

Poduszka o kształcie wałka nada się dla osób preferujących spanie na boku. Ma on za zadanie utrzymać neutralne ustawienie głowy. Ponadto wypełnia idealnie przestrzeń pomiędzy barkiem a kręgosłupem. Stopień twardości materiału powinien być dopasowany do preferencji osoby, która będzie użytkowała poduszkę.

Fani spania na plecach z pewnością powinni sięgnąć po poduszkę miękką z dodatkową przestrzenią w profilowaniu. Takie rozwiązanie ustabilizuje głowę i zapobiegnie przesuwaniu się kręgosłupa szyjnego do góry. Do spania na plecach najlepiej sprawdzą się produkty o średnim stopniu twardości.

W najtrudniejszej sytuacji stają miłośnicy spania na brzuchu. Nie ma niestety poduszki rekomendowanej przez ortopedów, która ustawiłaby kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Kiedy śpimy na brzuchu, odcinek szyjny jest nienaturalnie wygięty, co sprzyja dyskopatii i rozwojowi dalszych chorób kręgosłupa. 

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Na rynku znajdziesz poduszki ortopedyczne, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Produkt może być wykonany z dwóch rodzajów materiałów. Jednym z nich jest pianka poliuretanowa, najchętniej wybierana przez osoby nie mające wysokich wymagań co do kształtu poduszki. Charakteryzuje się dobrą wentylacją, niższą ceną i przeznaczona jest dla osób chcących chronić profilaktycznie kręgosłup.

Innym materiałem jest pianka termoplastyczna, która jest idealną propozycją dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem szyjnym. Poduszka wykonana z tego tworzywa świetnie dopasowuje się do kształtu szyi, tym samym gwarantując odpowiednią stabilizację głowy. Ponadto miarowo rozkłada nacisk na skórę, dzięki czemu gwarantuje relaks podczas snu.

Zdjęcie główne: Lux Graves/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*