Szafka łazienkowa z umywalką. Jaką wybrać jak zamontować?

Szafka łazienkowa z umywalką. Jaką wybrać jak zamontować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Funkcjonalność i estetyka – to dwie podstawowe cechy dobrze urządzonej łazienki. Zastanawiasz się nad wyborem szafki z umywalką? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jaka szafka najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience oraz jak ją zamontować.

Niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest łazienka, możemy urządzić ją zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. Podstawą sukcesu jest dobrze przemyślany projekt. Szafka z umywalką to mebel, który może łączyć obie powyższe cechy – jest bardzo praktyczny, pozwala dobrze wykorzystać dostępne miejsce, a różnorodność modeli sprawia, że z łatwością dobierzemy coś odpowiedniego do naszego wnętrza.

Szafka z umywalką do łazienki – jaką wybrać?

Może to być szafka w postaci komody, regału, czy słupka – szafka łazienkowa z umywalką sprawdzi się zarówno w dużej łazience, jak i tej o mniejszych rozmiarach. Sprawdź, jakiego rodzaju mebel będzie pasował do twojego pomieszczenia. Oto, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Rozmiar

Pierwsza rzecz to rozmiar szafki – zależnie od miejsca dostępnego w twojej łazience, dobierz szafkę tak, aby dobrze wykorzystać przestrzeń i jednocześnie za bardzo jej nie zastawić. W przypadku mniejszej łazienki mamy do wyboru wiele kompaktowych modeli, które spełnią swoją funkcję i nie zajmą wiele miejsca.

Szafka stojąca czy wisząca?

Stojące szafki umywalkowe mogą być zabudowane od dołu cokołem lub wyposażone w nóżki. Tego rodzaju szafki występują w klasycznym, prostym stylu, jak również bardziej nowoczesnym designie.

Łazienkowe szafki wiszące montowane są na ścianie i nie dotykają podłogi. To stanowi ich zaletę – brak kontaktu z podłogą wyklucza ryzyko zawilgotnienia materiału. Co więcej, szafka wisząca będzie dobrym rozwiązaniem dla małej łazienki – wolna przestrzeń na podłodze optycznie ją powiększy.

Umywalka nablatowa czy nakładana na szafkę? 

Bardzo modne ostatnio i efektownie wyglądające umywalki nablatowe występują w różnych rozmiarach i kształtach. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnej, jak i w klasycznej łazience. 

Docenia się szczególnie ich walory estetyczne. Jednak warto mieć na uwadze, że ten model w porównaniu z umywalką nakładaną na cały blat szafki ma zazwyczaj znacznie mniejsze rozmiary. Umywalka nakładana chroni mebel przed bezpośrednim kontaktem z wodą i może okazać się nieco bardziej praktyczna w użytkowaniu.

Jak zamontować szafkę łazienkową z umywalką?

Niezależnie od modelu szafki najpierw zaglądamy do instrukcji dołączonej przez producenta – najlepiej podążać za zawartymi w niej zaleceniami. Poniżej podajemy ogólne wskazówki, które mogą pomóc w montażu szafek.

W przypadku wiszących szafek łazienkowych najpierw dokonujemy pomiaru wysokości, na jakiej będzie znajdować się mebel. Umywalka powinna znaleźć się na wysokości około 80–90 cm od podłogi. Następnie wiercimy w ścianie otwory, w których umieścimy listwy montażowe. Po zawieszeniu szafki sprawdzamy jej wypoziomowanie oraz wytrzymałość. 
Stojące szafki łazienkowe występują w wersjach, które nie wymagają wiercenia w ścianie – ich montaż będzie mniej skomplikowany. W innym przypadku szafkę stojącą mocujemy do ściany przy pomocy dołączonych do niej uchwytów ściennych.

Zdj. główne: Sanibell BV/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*