Place zabaw dla dzieci – na co warto zwrócić uwagę podczas planowania takiej przestrzeni?

Place zabaw dla dzieci – na co warto zwrócić uwagę podczas planowania takiej przestrzeni?

Dave Sherrill/unsplash.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Place zabaw dla dzieci to przestrzeń, która zachęca najmłodszych do spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Ruch jest potrzebny wszystkim dzieciom, wspierającym tym samym ich rozwój społeczny, emocjonalny i fizyczny. Duża ilość czasu spędzona na dworze to także korzyści zdrowotne. Place zabaw to miejsca, które zawsze powinny zostać w odpowiedni sposób zaprojektowane, aby w należyty sposób spełniały swoją rolę. Z uwagą należy podejść do wyboru zabawek, które można znaleźć w tej przestrzeni.

Gdzie będzie znajdował się plac zabaw dla dzieci?

Wybór zabawek, które będą znajdowały się w tej radosnej przestrzeni, powinien zostać podyktowany przeznaczeniem. Wchodząc na https://www.avisplacezabaw.pl/ można zorientować się, że do wyboru dedykowane są konstrukcje dla różnych grup wiekowych oraz dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Te kwestie zawsze należy uwzględnić, aby mieć pewność, że wszystkie dzieci będą mogły znaleźć coś dla siebie. Place zabaw powstają w przestrzeni publicznej, gdzie na ogół ma się do czynienia z różnymi grupami wiekowymi. Są też takie miejsca, gdzie grupa wiekowa jest mocno ograniczona i nie każdy ma tam wstęp. Szczególnie jest tu mowa o przedszkolach i żłobkach, gdzie spotyka się roześmiane grupy kilkulatków. Należy więc wybrać takie konstrukcje i zabawki, które zawsze zostaną dopasowane pod względem wieku.

Z jakich materiałów będą wykonane zabawki?

Kolejny czynnik determinujący podjęcie finalnej decyzji. Aktualnie do wyboru są konstrukcje, które wykonane mogą zostać z:

drewna – wyróżnia go bezpieczeństwo, trwałość, a do tego ekologiczny materiał, który przyjazny jest dla środowiska naturalnego. Należy zaznaczyć, że samo drewno, odpowiednio zabezpieczone, jest materiałem przyjaznym w dotyku, dzięki czemu to nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Najlepsze jest drewno cedrowe, ponieważ gwarantuje ono trwałość przez wiele lat.

metalu – wyróżnia go trwałość i stabilność. Jeżeli jednak producent o to nie zadba, niektóre konstrukcje mogą posiadać ostre materiały, które mogą stanowić zagrożenie dla dzieci. Do tego metal będący w pełnym słońcu będzie się szybko nagrzewał. Stwarza to ryzyko poparzenia przez dzieci.

plastik – zabawki wykonane z plastiku są najtańsze, dlatego stwarzają one możliwość zakupienia większej ilości konstrukcji. Jednak niska cena nie zawsze idzie w parze z trwałością. Może się okazać, że zabawka zostanie szybko uszkodzona. Do tego wysokie temperatury mogą sprawić, że plastikowe elementy szybko będą się topić. O plastiku dobrej jakości warto pomyśleć jako dodatkowe elementy konstrukcyjne, np. same zjeżdżalnie z drewnianym lub metalowym podestem.

Jedno jest pewne – zawsze należy uważnie sprawdzić czy ma się do czynienia z propozycjami, które posiadają atest bezpieczeństwa. Tak, aby mieć pewność, że zostały one wcześniej przetestowane i zostały dopuszczone do użytku przy małych dzieciach.

Najpopularniejsze konstrukcje na placach zabaw

Niezależnie od wyboru placu zabaw, wyróżnić można kilka najpopularniejszych zabawek, które można spotkać praktycznie wszędzie. Wśród nich można znaleźć piaskownice. To ona m.in. pomaga kształtować wyobraźnię. Zjeżdżalnia to kolejny stały element, który pomaga wspierać koordynację ruchową i balansowanie ciałem. Huśtawki w różnej formie, to coś, co wiele osób doskonale pamięta z czasów dzieciństwa. To właśnie one pomagają się uspokoić i odpocząć dzieciom po radosnych szaleństwach. Wśród innych elementów, których nie powinno zabraknąć na placu, można wymienić też koniki, drabinki i ścianki wspinaczkowe, domki dla dzieci.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*