Pionowy odkurzacz ręczny – wady i zalety odkurzacza akumulatorowego

Pionowy odkurzacz ręczny – wady i zalety odkurzacza akumulatorowego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odkurzacz pionowy może być przewodowy lub bezprzewodowy. Praktyczniejszy jest tutaj odkurzacz bezprzewodowy, który zapewnia wygodniejszą i bezpieczniejszą pracę, ponieważ znika kabel, o który możesz się potykać i który trzeba przepinać przy zmianie pomieszczenia. Czy to jedyne zalety? Czy odkurzacz akumulatorowy ma wady? Sprawdź!

Odkurzacz stojący, zwany też pionowym, sam w sobie przynosi wiele zalet. Ma wygodniejszą i lżejszą konstrukcję, dzięki czemu sprawniej i bez bólu odkurzysz całe mieszkanie. Do tego może zajmować mniej miejsca w szafie. Jeśli dodać do tego, że taki odkurzacz może być na akumulator, czyli pozbawiony kabla, można już mówić o maksymalnym komforcie użytkowania. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Okazuje się, że tak.

Odkurzacz bezprzewodowy – najważniejsze zalety

Niekwestionowaną zaletą odkurzacza akumulatorowego jest to, że nie ma tu kabla. Tym samym nie musisz wyciągać i chować przewodu; szukać gniazdka i przenosić kabla przy zmianie pomieszczenia. Do tego nie ma tu konieczności podłączania rur, przez co możesz po niego sięgać nawet przy mniejszych porządkach, na przykład, gdy rozsypie się mąka w kuchni lub domownicy naniosą piasku na butach do mieszkania.

Zalety odkurzacza akumulatorowego:

  • brak kabla zapewnia swobodę i bezpieczeństwo odkurzania,
  • możesz odkurzyć miejsca, w których nie ma gniazdek,
  • zwykle bezworkowe, z pojemnikiem na zanieczyszczenia,
  • dostępne są modele ze składaną rączką, przez co zajmują mniej miejsca, np. w szafie,
  • lekka konstrukcja ,
  • ciekawy, smukły design,
  • często wyposażone w odłączany odkurzacz ręczny.

Na rynku znajdziesz odkurzacze pionowe z odłączanym odkurzaczem ręcznym. Takim odkurzaczem ręcznym sprawnie i szybko odkurzysz zakamarki, ściągniesz pajęczyny z sufitu czy też oczyścisz tapicerkę. Odkurzacz ręczny przyda się w garażu, warsztacie i w pracach wokół domu jako odkurzacz samochodowy. Co więcej, producenci dodają akcesoria i końcówki, dzięki którym prace porządkowe są jeszcze efektywniejsze.

Zobacz również: Odkurzacz przemysłowy, odkurzacz ręczny i dmuchawa – wygodne porządki w warsztacie

Odkurzacz akumulatorowy – poznaj jego wady

Sprzątanie odkurzaczem akumulatorowym

Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę, że odkurzacz akumulatorowy pracuje głośniej niż tradycyjny. Warto tu zaznaczyć, że poziom hałasu odkurzaczy mieści się zwykle w przedziale od 55 do 80 dB. Głośność zależy nie tylko od modelu, ale również od trybu pracy urządzenia. Za cichy uznaje się odkurzacz o poziomie głośności do 65 dB. Wprawdzie na rynku dostępne są odkurzacze o głośności ok. 60 dB, ale przeważają jednak takie o głośności deklarowanej od 76 do 80 dB, gdy odkurzacze pionowe to przeważnie przedział 70-75 dB. Tym samym wada wskazywana przez niektóre źródła po analizie parametrów wybranego modelu odkurzacza akumulatorowego może okazać się zaletą. Tak na przykład już odkurzacz o mocy akustycznej 73 dB nie generuje w praktyce dużego hałasu, dzięki czemu możesz odkurzacz o dowolnej porze, nie przeszkadzając sąsiadom i domownikom.

Wady odkurzacza akumulatorowego:

  • słabsza moc w porównaniu do klasycznych odkurzaczy,
  • ograniczony czas pracy (zwykle do 60 minut),
  • niektóre modele mogą być głośne.

Wady odkurzacza bezprzewodowego wynikają głównie z zastosowanego akumulatora oraz jego mocy. Bateria ma ograniczaną pojemność, co wpływa na długość pracy. Nie pomaga również to, że deklarowany przez producenta czas pracy odkurzacza dotyczy odkurzania na najniższej mocy – w przypadku trybu turbo może pracować nawet połowę krócej. Akumulatory wymagają też systematycznego ładowania i tutaj również możesz spotkać się z modelami, przy których czas potrzebny do pełnego naładowania może być relatywnie długi (zwykle wynosi od 3 do 8 godzin).

Na szczęście technologia związana z akumulatorami poszła tu do przodu, czego przykładem są odkurzacze RYOBI. Tak na przykład odkurzacz pionowy 18V ONE+ oferuje 30AW ssania z czasem pracy do 55 minut. Do tego może być zasilany dowolną baterią ONE+™ w ramach systemu RYOBI ONE+ ™, dzięki czemu możesz dostosować baterię (a tym samym moc i czas pracy) do swoich potrzeb. Nie musisz się też martwić wymianą akumulatora za kilka lat, ponieważ każdy z systemu będzie pasować.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać?

Lekki odkurzacz pionowy akumulatorowy

To, jaki odkurzacz bezprzewodowy najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu, zależy od potrzeb. Wokół odkurzaczy pionowych narosło sporo mitów – że są słabsze, głośniejsze, mają gorsze filtry. Tymczasem rynek zweryfikował te wady i okazuje się, że dostępne są odkurzacze na akumulator z bardzo dobrymi parametrami i filtrami, np. z podwójną cyklonową filtracją HEPA 12, która przechwytuje do 99,5% wszystkich cząstek, w tym pyłków, zarodników grzybów, bakterii i wirusów.


Sprawdź: Odkurzacz bezprzewodowy – jak odkurzacz na akumulator odmieni Twój dom?

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza pionowego? Wybierając odkurzacz 2w1, możesz wykorzystać go jako odkurzacz samochodowy bezprzewodowy, do tego otrzymujesz praktyczny odkurzacz ręczny. Warto postawić na stojące konstrukcje, dzięki czemu w każdej chwili będziesz móc odstawić odkurzacz bez konieczności jego kładzenia czy odwieszenia. Zwróć uwagę na pojemność pojemnika na kurz, emitowany poziom hałasu, moc akumulatora i przepływ powietrza (siłę ssania). Jeśli priorytetem jest długi czas działania, możesz wybrać odkurzacz stojący wyposażony w akumulator i w kabel zasilający

Faktem jest, że odkurzacz pionowy z akumulatorem ma więcej zalet niż wad. Do tego jest na tyle lekki, że mogą go obsługiwać nawet dzieci. Jest zawsze gotowy do pracy, lekki i sprawnie sunie po podłodze, przez co odkurzanie może stać się przyjemnością.

Grafika: materiał partnera

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*