Piekarnik z dzieloną komorą pieczenia – piecz i oszczędzaj!

Piekarnik z dzieloną komorą pieczenia – piecz i oszczędzaj!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzając czy remontując kuchnię wiele osób zastanawia się nad piekarnikiem. Jaki będzie lepszy: tradycyjny czy ten z dzieloną komorą do pieczenia? Czym się różnią?

Piekarnik to podstawa każdej kuchni, szczególnie w przypadku osób, które lubią gotować i piec. Dlatego zakup tego sprzętu warto dokładnie przemyśleć, szczególnie, że na rynku wciąż pojawia się wiele nowinek technologicznych z funkcjami, które ułatwiają życie. Obecnie popularnością cieszy się piekarnik z dzieloną komorą do pieczenia. Czy faktycznie warto się zdecydować na taki sprzęt?

Piekarnik z dzieloną komorą – co to takiego?

Piekarnik z dzieloną komorą do pieczenia, czyli dwustrefowy, z wyglądu niewiele się różni od  tradycyjnego piekarnika, który znany jest w kuchniach od wielu lat. To urządzenia ma jednak specjalną półkę-separator. To właśnie dzięki niej można wydzielić w piekarniku dwie komory. To umożliwia pieczenie różnych dań w różnych temperaturach w tym samym czasie. 

Separator nie przewodzi ciepła, dzięki czemu w obu oddzielonych od siebie przestrzeniach tworzy się obieg zamknięty i nie mieszają się zapachy. 

Plusy dwustrefowego piekarnika

Największą zaletą dwustrefowego piekarnika jest bez wątpienia to, że możemy jednocześnie piec dwie potrawy, więc oszczędzamy czas i pieniądze (unikamy drugiego pieczenia, więc zużywamy mniej prądu). Plusem jest też to, że robiąc tylko jedno danie, także można oddzielić komory i użyć jednej. Wówczas piekarnik dużo szybciej się nagrzeje i zużyje mniej energii, a więc znów możemy liczyć na oszczędności. 

Z kolei jeśli pieczemy coś dużego np. kaczkę lub indyka, możemy wyjąć separator i używać sprzętu tak jak tradycyjnego piekarnika.  

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dwustrefowy piekarnik ma w swojej ofercie kilka marek sprzętu AGD, m.in Samsung (używa nazwy DualCook), Grundig czy Beko. Najtańsze urządzenie to koszt nieco powyżej 1000 zł, a najdroższe – powyżej 3000 tys. zł. Podczas zakupu warto zwracać uwagę przede wszystkim na funkcje, tak samo jak podczas wyboru tradycyjnego piekarnika, czyli np. moc (im wyższa – tym lepiej).  Ważne, aby sprzęt miał programy dostosowane do pieczenia mięs, ciast, ryb itp. To bardzo ułatwia gotowanie. 

Istotne są także wszelkiego rodzaju zabezpieczenia (w tym te przed najmłodszymi). Wygodną opcją jest też elektroniczny panel, dzięki któremu bez problemu zaprogramujemy piekarnik tak, jak tego w danej chwili potrzebujemy.

Dobre piekarniki mają też automatyczną funkcję czyszczącą, w przypadku piekarnika dwukomorowego – osobno czyszczona jest każda z komór. W sklepach ze sprzętem AGD znajdziemy modele, w których stosowane jest czyszczenie parowe oraz korzystające z katalizy. Oba są dość dobrym rozwiązaniem, jednak jeśli już mamy się zdecydować, to warto wybrać drugą opcję, która podobno radzi sobie nawet ze starymi zaschniętymi plamami. 

Zdj. główne: Taylor Grote/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*