Zamierzasz zdrowo się odżywiać? A może od dłuższego czasu chcesz zakończyć stołowanie się na mieście, jednak obawiasz się, że w trakcie tygodnia masz za dużo obowiązków, aby codzienne przygotowywać własne posiłki? Jeśli tak, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. W trakcie naszego artykułu dowiesz się, jak zorganizować posiłki na cały tydzień.
Planowanie posiłków pozostaje jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. To właśnie dzięki temu możemy liczyć na swoją wytrwałość w procesie zdrowego odżywiania. Ogromną zaletą jest planowania posiłków na cały tydzień. Znacznie ogranicza koszty, jakie wcześniej przeznaczyliśmy na jedzenie. W przypadku przygotowania obiadów na sześć dni dla dwóch dorosłych osób to koszt średnio 150 złotych tygodniowo. W tej cenie trudno sobie wyobrazić zjedzenie więcej niż dwóch posiłków na mieście. W przypadku, kiedy chcemy nie tylko zwrócić uwagę na to, co jemy, ale również zadbać o minimalizację kosztów związanych z zakupami spożywczymi, warto nauczyć się planowania posiłków na przykład na cały tydzień.
Nauka planowania posiłków wcale nie musi być skomplikowana. Istotne jest zadbanie o kilka podstawowych zasad. Posiłki na następny tydzień warto planować z wyprzedzeniem. Najlepszy dzień to piątek. W trakcie tego dnia możemy śmiało poznać plany naszych domowników i ustalić, kiedy warto skorzystać z błyskawicznych rozwiązań, a które dni pozwolą na przygotowanie wspólnego obiadu w domu.
Wybierz przepisy i rozpocznij gotowanie od niedzielnego obiadu. To właśnie on stanie się podstawą dla następnych dań. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dostępnych produktów w domu. Stwórz listę zakupów, z dokładną ilością produktów, których potrzebujesz, i kieruj się nią w trakcie zakupów. Do sklepu spożywczego wybierz się w sobotę i postaraj się w miarę możliwości kupić wszystkie niezbędne produkty do stworzenia smacznego i praktycznego menu na całym tydzień.
Kulinarny weekend kończy akcja gotowanie, którą najlepiej przeprowadzić w niedzielę. Nawet jeśli nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, każdy moment poświęcony na przygotowanie podstaw do posiłków na cały tydzień, znacznie ułatwi Twoją pracę. To doskonały moment na to, aby przygotować przynajmniej część dań lub zadbać o przyrządzenie półproduktów. W ten sposób nawet gdy w ciągu tygodnia wypadnie Ci coś pilnego, nie masz wymówki. Twoje posiłki są gotowe lub wystarczy połączenie poszczególnych składników.
Gdy posiłki na cały tydzień mają zostać przygotowane dla dużej rodziny, nie obędzie się bez dobrego i skutecznego planu. Przede wszystkim najważniejsza jest powtarzalność procesu. Postaraj się na wygospodarowanie kilkudziesięciu minut w konkretny dzień tygodnia. Wtedy znacznie łatwiej planowanie wejdzie Ci w krew, bo stanie się nawykiem powtarzanym.
W trakcie planowania zwróć uwagę na przebieg tygodnia każdego z domowników. Warto zastanowić się, które wieczory będą na tyle luźne, że będzie można przygotować posiłek na następny dzień. Oprócz tego musimy zwrócić uwagę na dni, kiedy rodzina zje ze sobą wspólny obiad w domu. Gdy planowane menu musi uwzględniać dania proste do zapakowania i transportu ze względu na konieczność ich spożycia w biegu – podczas pracy, po treningu, między lekcjami itp., warto również uwzględnić to w harmonogramie.
Harmonogram powinien również uwzględniać ilość dań na dany dzień. Zazwyczaj w niedzielę obiad składa się z dwóch dań. W pozostałe dni tygodnia warto pamiętać o towarzyszącym nam pośpiechu. Po przygotowaniu planu działania nadszedł czas na przygotowanie się do wielkiego gotowania. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiednich przepisów i spisanie listy zakupów, a potem zakupy.
Rekomendowanym rozwiązaniem podczas przyrządzania posiłków jest rozpoczęcie od dania bazowego. Niedzielny obiad pozwoli na dostarczenie półproduktów do tworzenia kolejnych dań. Przykładami są rosół, upieczenie kurczaka, warzyw, czy przyrządzenie sosów.