Z jakich materiałów wybierać ręczniki?

Z jakich materiałów wybierać ręczniki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Otulenie się miękkim i ciepłym ręcznikiem po wyjściu z kąpieli jest jednym z najprzyjemniejszych elementów wieczornej rutyny. Niestety nie każdy ręcznik jest przyjemny w dotyku i chłonny, a przynajmniej nie pozostaje taki długo. Z jakich materiałów najlepiej wybrać ręczniki, żeby były miłe w użytkowaniu i nie traciły swoich właściwości po kilku praniach? Podpowiadamy!

Bawełna

Najczęściej wykorzystywanym do produkcji ręczników materiałem jest bawełna. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na jej chłonność, która zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych tkanin naturalnych. Frotte to rodzaj bawełnianej, choć nie zawsze, tkaniny, wykorzystywanej na ręczniki. Fantastycznie chłonie ona wodę, jest bardzo wytrzymała, bardzo przyjemna dla skóry i przy odpowiedniej pielęgnacji takiego ręcznika, pozostaje miękka przez długi czas. Jej włókna, tkane w bardzo specyficzny sposób są praktycznie nierozerwalne. Minusem ciężkich i grubych ręczników frotte jest fakt, że schną one dość długo, przez co mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu i nie zawsze są gotowe do użycia. Na stronie https://www.lozkoholicy.pl/ możesz kupić piękne i bardzo delikatne w dotyku ręczniki bawełniane. 

Z bawełny często produkuje się także ręczniki z tkaniny waflowej. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego wzoru, przypominającego tłoczenie na wafelkach. Jest ona dużo mniej przyjemna, bo bardziej szorstka w dotyku, ale chłonie wodę równie dobrze, co inne tkaniny bawełniane. Dzięki temu, że nie ma ona wystających włókien, jest trwalsza, ponieważ nie traci swojej puszystości. Z tego względu często wykorzystywana jest na ręczniki hotelowe, które przechodzą przez pranie setki razy. 

Mikrofibra

Ręczniki z mikrofibry inaczej nazywane są ręcznikami szybkoschnącymi. Są to wykonane z mikrofibry płaskiej cienkie i lekkie, bardzo chłonne ręczniki, dostępne najczęściej w sklepach sportowych. To bardzo wygodna opcja dla osób, które dużo podróżują lub na przykład często odwiedzają pływalnię, ponieważ czas schnięcia takich ręczników jest naprawdę imponujący. Mikrofibra płaska to tkanina o bardzo ścisłym splocie, przez co jej powierzchnia jest gładka. To najbardziej bezpieczny dla łuski włosa oraz wrażliwej na pocieranie skóry, materiał. Minusem jest skład tej tkaniny, którego ogromną część zajmuje poliester. Jeśli więc starasz się żyć w sposób ekologiczny i ograniczać plastik, ręczniki z mikrofibry nie są najlepszym możliwym rozwiązaniem. Niestety mają też bardzo specyficzną fakturę, która może przypominać połączenie materiału i gumy.  Ręczników z mikrofibry nigdy nie pierz z dodatkiem płynu do płukania lub zmiękczania tkanin. Sprawia on, że materiał traci swoją chłonność i staje się bardzo trudny w użytkowaniu. 

Włókna bambusowe

Lepszą, naturalną i bardziej ekologiczną alternatywą dla ręczników z mikrofibry jest tkanina bambusowa. To również bardzo ciasno spleciony, gładki materiał, bezpieczny dla skóry i włosów. Ręczniki bambusowe nie zawierają jednak mikroplastiku, więc nie uwalniają go do wody podczas użytkowania lub prania. Tkanina z włókien bambusa jest niezwykle miękka, delikatna dla skóry i chłonna, a przy tym schnie szybciej niż frotte. Domieszkę bambusa dodaje się czasem do bawełny przy produkcji frotte, w celu zwiększenia jej chłonności i wytrzymałości. 

Używanie ręczników jest bardzo dotykową czynnością. Ich miękkość, faktura i delikatność są ważne i potrzebne do tego, by przyjemnie się je stosowało. Wybierając ręczniki zawsze miej na uwadze swoje zmysłowe odczucia. 

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*