Pasja dla dzieci. Jak zachęcić dziecko do poszukiwania pasji?

Pasja dla dzieci. Jak zachęcić dziecko do poszukiwania pasji?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciekawe zainteresowania i mnogość zajęć wpływają na późniejsze przystosowanie dziecka do dorosłego życia. Pamiętaj, że młody człowiek jest uzależniony od swoich rodziców i w dużej mierze to od nich zależy, w jakich zajęciach będzie brał udział. 

Nie warto go do nich zniechęcać, a wręcz przeciwnie. Nawet jeśli dziecko rezygnuje z wielu lekcji, to w końcu odnajdzie swoją pasję, a my powinniśmy mu w tym pomóc. Poniżej kilka wskazówek dla rodziców, mówiących o tym, jak skutecznie rozbudzić ciekawość świata w dziecku. 

Zadawaj właściwe pytania i słuchaj odpowiedzi

Wielu dorosłym wydaje się to dziwne i nie do przyjęcia, jednak kilkuletnie dziecko ma już wyrobione zdanie na wiele tematów. Na różne sposoby stara się je wyrażać, choć nie zawsze jest to skuteczne. Warto zainteresować się swoją pociechą i patrzeć na to, co lubi robić, jakie rzeczy ją fascynują, na jakie tematy lubi rozmawiać. Takie luźne obserwacje mogą sprawić, że sami naprowadzimy ją na właściwy tor. Pamiętaj, aby to dziecko było najważniejsze, a nie Ty i Twoje marzenia. Rodzice często próbują je realizować, wykorzystując do tego swoje pociechy. Niestety zazwyczaj Twoje potrzeby i potrzeby Twojego dziecka będą całkowicie różne. 

Jak rozpoznać, że dziecko się czymś fascynuje? Wystarczy zauważyć u niego niewielki przejaw zainteresowania, chociażby puszczaną w radiu muzyką. Warto zwracać uwagę, czy się śmieje, gdy słyszy melodie, może lubi się bawić zabawkami z dźwiękiem? Warto wtedy spróbować ukierunkować je w kierunku muzycznym. Nie zawsze muszą być to klasyczne lekcje muzyki, często same zajęcia z tańca wystarczą, aby dziecko określiło, czy naprawdę mu się to podoba. Takie same zachowania warto obserwować w stosunku do rysowania, czy czytania książek. 

Nie wymagaj za wiele i krytykuj konstruktywnie

Dziecko ma stosunkowo proste potrzeby – chce być zauważane, chwalone i doceniane za swoje osiągnięcia. Oczywiście na początku należy określić jego osobowość, ponieważ każdy z nas ma inny charakter. Niektórzy czują presję bycia najlepszym, ponieważ utożsamiają to z pochwałami i pozytywnym wzmocnieniem swoich osiągnięć. Dziecko o takiej osobowości może próbować robić rzeczy, które nam się podobają, a nie o to w tym wszystkim chodzi. 

Udzielaj dziecku pochwał, gdy mu się należą, ale nie bój się konstruktywnej krytyki. Twoja pociecha powinna czuć, że się nią interesujesz, niezależnie od tego czy ponosi porażki, czy sukcesy. Będzie nawet bardziej zmotywowana, jeśli poczuje, że może Ci zaufać, ponieważ nigdy nie zostanie odrzucona. Interesuj się jej codziennym życiem. Obserwuj ją wśród znajomych, a gdy pyta, odpowiadaj, nawet na najbardziej trywialne pytania. Ucz dziecko, że skupianie się na celu, dążenie do sukcesu pomimo przeciwności losu, to cechy, które przydadzą mu się w dorosłym życiu. Nie złość się na nie, gdy po raz kolejny zrezygnuje z dodatkowych zajęć lub nie będzie osiągało wysokich wyników. Odnajdywanie pasji to proces, nie da się jej znaleźć bez niepowodzeń i popełniania błędów. 

>> Zobacz też: Zajęcia artystyczne – dlaczego warto poświęcić im czas?

Pomagaj najlepiej jak potrafisz, ucz samodzielności

Pomagaj swojemu dziecku w byciu… samodzielnym. Nie rób wszystkiego za nie, a jeśli to konieczne – cierpliwie tłumacz. Daj mu wszystkie narzędzia do tego, aby niemal samodzielnie doszło na sam szczyt. Gdy maluch pracuje na coś jedynie ze znikomą pomocą rodziców, czuje się bardziej zmotywowany, szczególnie jeśli widzi, że jest w czymś dobry. Nie warto spełniać każdej zachcianki pociechy, ale należy jej pomagać. W dziecku łatwo rozbudzić ciekawość świata, należy dać mu jedynie odpowiednią przestrzeń do rozwijania swojego potencjału. Co więcej, poczucie samodzielności dodaje odwagi w trudnych sytuacjach, motywuje do działania i stawiania czoła przeciwnościom losu. 

rodzice czytają z dziećmi
Photo by pressfoto from Freepik.com

Wierz w swoje dziecko

Nawet najdziwniejsze zajęcie, może stać się dla Twojego dziecka interesującym. Nie oceniaj malucha, pozwól mu iść własną drogą. Nie warto także negować jego zainteresowań lub wmawiać mu, że jest to mało przydatne, czy niepotrzebne. Dziecko powinno mieć Twoje wsparcie i pełną akceptację. Pamiętaj, że nie zawsze musisz uwielbiać hobby pociechy, ale powinnaś je akceptować. Pozwól mu na realizację swojej pasji, a za kilka lat będzie Ci na pewno wdzięczne. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*