Moda, podobnie jak w branży odzieżowej, tak również w świecie meblarskim idzie do przodu. Mimo to wiele osób decyduje się na rozwiązania, które znane są od wielu lat. Chodzi o meble modułowe, zwane również systemowymi. Nic nie wskazuje na to, aby moda na tego rodzaju rozwiązania miała przeminąć.
Meble modułowe, inaczej systemowe, to rozwiązania, które z powodzeniem możesz przestawiać, zestawiać i dostawiać ze względu na ich funkcjonalność i sposób wykończenia. Jesteś w stanie zarówno skorzystać z niewielkiej ilości elementów, jak i zrezygnować z niektórych mebli na rzecz dostępności większej ilości przestrzeni. Można dostawić do nich kolejne części w przypadku zapotrzebowania na większą powierzchnię do przechowywania niezbędnych przedmiotów.
Meble systemowe możemy w pełni dostosować do aktualnych potrzeb. Od nas zależy, jakie będzie ich przeznaczenie. W przypadku poszukiwania tego rodzaju rozwiązań warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modułowe szafy, szafki pod telewizor i sprzęt RTV, witryny, komody i regały. Choć niektórzy wskazują na ich wady, z pewnością tego rodzaju przedmioty mają znacznie więcej zalet, niż mogłoby się to wydawać.
Oczywistą rzeczą, która ma ogromny wpływ na nasze decyzje zakupowe, jest cena danego produktu. W przypadku mebli modułowych możemy zaobserwować konkurencyjność kosztów, w porównaniu do inwestycji związanych z meblami na wymiar lub meblościankami. Obecnie korzystając z propozycji najbardziej popularnych sieciówek, jesteśmy w stanie zdecydować się na gotowy zestaw mebli modułowych w cenie nawet 500 złotych. W komplecie z pewnością nie zabraknie szafki pod RTV, półki na książki i regału. Meble systemowe to zatem idealne rozwiązanie w przypadku posiadania niewielkiej przestrzeni, np. mieszkania w kawalerce. Czy to jedyna ich zaleta i przeznaczenie?
>> Zobacz też: Jak pielęgnować drewnianą podłogę?
Wbrew powszechnej opinii, meble modułowe charakteryzują się dużą pojemnością. Niektórzy użytkownicy porównują je do PRL-owskich meblościanek ze względu na ich pakowność. Przy ich pomocy możemy liczyć na znalezienie właściwego miejsca na niezbędne rzeczy i podstawowy sprzęt. W przypadku chęci zainwestowania w meble systemowe możemy manipulować ilością zakupionych elementów w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Wszystko zależy od tego, które meble są potrzebne i będą dobrze współgrać z pozostałymi częściami, które składają się na wyposażenie danego pomieszczenia. Meble systemowe możemy z powodzeniem dopasować do wnętrz utrzymanych w minimalistycznym stylu, klasycznym i nowoczesnym.
Podjęcie decyzji o wyborze mebli modułowych pozwala na ich dowolną konfigurację w pomieszczeniach. Dzięki temu możemy w dowolnej chwili zdecydować się na ich przestawienie i wprowadzenie funkcjonalnych zmian w daną przestrzeń. O tych możliwościach decyduje przede wszystkim sposób ich wykonania, bo dzięki temu możliwe pozostaje ich postawienie w dowolnym miejscu.
Meble modułowe to nie tylko rozwiązania do pomieszczeń, które pełnią u nas funkcję salonu. Z powodzeniem mogą być elementem aranżacji przestrzeni w kawalerkach i niewielkich mieszkaniach. Wszystko ze względu na ich walory estetyczne, wielkość, kształt oraz możliwości, które pozwalają na ich swobodne ustawienie i wykorzystanie każdego wolnego metra kwadratowego.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na fakt, że możliwe jest wykorzystanie ich podwójnej funkcjonalności. Co to tak naprawdę oznacza? W trakcie dnia mogą pełnić funkcję szafy z wysuwanym blatem i gwarantować swobodną pracę w domu. Z kolei nocą mogą przekształcić się w miejsce do spania. Wiele z dostępnych elementów mebli modułowych można stawiać na podłodze, dostawiać do nich lub na nich kolejne elementy. To idealne rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie ze względu na płyty kartonowo-gipsowe, z których są wykonywane ściany, niemożliwe jest zainstalowanie ciężkich szaf.