Kiedy przyda się materac rehabilitacyjny?

Kiedy przyda się materac rehabilitacyjny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rozważasz zakup materaca rehabilitacyjnego? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy będzie dla Ciebie optymalnym wyborem.

Jakie są właściwości materacy rehabilitacyjnych?

Materace o właściwościach rehabilitacyjnych i ortopedycznych sprawdzą się u osób cierpiących na bóle i stany zapalne kręgosłupa. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości nazywane są często materacami medycznymi lub zdrowotnymi. Dopasowują się do ciała i odciążają mięśnie, zapewniając kręgosłupowi lepszą stabilizację. Odpowiednio dobrany model materaca może zredukować bóle pleców i karku oraz zapewnić lepszy komfort snu. Warto pamiętać, że materace rehabilitacyjne minimalizują nacisk na zakończenia i sploty nerwowe, co służy większej relaksacji. Materace rehabilitacyjne posiadają również właściwości antyalergiczne. Jeśli zmagasz się z wadami kręgosłupa, materac rehabilitacyjny może wpłynąć pozytywnie na Twoją postawę, ponieważ dopasowuje się do anatomicznej struktury kręgosłupa, co sprzyja przyjmowaniu zdrowej pozycji podczas snu.

Komu poleca się materac ortopedyczny?

Materace ortopedyczne rekomendowane są dla osób, które zmagają się z dolegliwościami kręgosłupa i cierpią na bóle mięśni i stawów, dla obłożnie chorych, osób z niepełnosprawnością ruchową, a także ludzi w trakcie rehabilitacji po wypadku czy urazie. Materace tego typu poleca się szczególnie zawodowym sportowcom. Z materacy rehabilitacyjnych mogą jednak korzystać osoby w każdym wieku, zarówno starsi, jak i młodsi, którzy wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej, cierpią na wrodzone wady kręgosłupa albo zwyczajnie chcą zwiększyć komfort swojego snu, ponieważ standardowy materac nie spełnia ich oczekiwań.

Jakie są zalety materaca zdrowotnego?

Materac rehabilitacyjny można dopasować pod względem miękkości do potrzeb użytkownika. Osoby w procesie rekonwalescencji i w trakcie rehabilitacji, które na nim śpią, mogą odczuwać większy komfort, ponieważ materac ortopedyczny promuje najlepsze ułożenie kręgosłupa. Dzięki przyjęciu tej pozycji mięśnie i stawy mają dobre warunki do regeneracji. 

Polecane rodzaje materacy rehabilitacyjnych

Fizjoterapeuci często rekomendują następujące rodzaje materacy zdrowotnych i przeciwalergicznych:

Materace piankowe termoelastyczne – zapewniają najwyższy komfort snu. Posiadają wysokie właściwości ortopedyczne i skutecznie eliminują bóle kręgosłupa. Sprawdzą się dla osób w podeszłym wieku, ponieważ zapobiegają tworzeniu się odleżyn i drętwieniu kończyn. Pianka termoelastyczna nazywana jest często pianką memory lub visco. Ma wysoką sprężystość, dzięki czemu zapewnia wsparcie dla każdej części ciała, dostosowując się do ruchów wykonywanych podczas snu.

Materace wysokoelastyczne kieszeniowe – dopasowują się do ciała i krzywizn kręgosłupa, mają wysokie właściwości rehabilitacyjne, a przy tym są antyalergiczne i antygrzybiczne. Wiele osób rekomenduje ten rodzaj materacy ze względu na ich sprężystość oraz elastyczność.

Materace kokosowe – dzięki wtopionemu lateksowi charakteryzują się wysokimi właściwościami antyalergicznymi i antygrzybicznymi. Są rekomendowane dla osób z alergią oraz do wilgotnych lub słabo wentylowanych sypialni.

Materace lateksowe – pianka lateksowa wyróżnia się najwyższymi właściwościami antyalergicznymi, antygrzybicznymi i antypleśniowymi. Ten rodzaj materacy rekomendowany jest dla osób z alergią oraz do wilgotnych mieszkań. Przed zakupem należy upewnić się, że osoba, która ma korzystać z materaca, nie jest uczulona na lateks.

Zdjęcie główne: Cassidy Dickens/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*