Jak zrobić slime? Domowy sposób

Jak zrobić slime? Domowy sposób
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Slime to ciągnąca się masa przeznaczona do zabawy dla dzieci. Znajdziesz wiele przepisów na jej zrobienie, a składniki z pewnością masz w domu. Zapoznaj się dokładnymi proporcjami, by Twój slime był odpowiednio rozciągliwy i podatny na formowanie.

Młodzi zwykli go nazywać glutem, ze względu na jego konsystencję i lepką formę, łudząco przypominającą śluz. Robienie slimów stało się bardzo popularne wśród dzieci i nic nie wskazuje na to, by glutek przestał ich bawić. Stworzenie masy jest wyjątkowo proste, a powstałą zabawkę można ugniatać i rozciągać, osiągając imponującą długość!

Jak przygotować slime?

W zależności od Twojej wizji masy, slime może świecić w ciemności lub roztaczać zapach Twojego ulubionego olejku. Jeśli Twoja pociecha dopiero zaczyna poznawać świat i pierwszym odruchem jest włożenie rzeczy do buzi, rozwiązaniem będzie przygotowanie slime z jadalnych składników.

Do przygotowania slime potrzebujesz:

– sodę oczyszczoną,

– płyn do płukania soczewek,

– barwnik,

– brokat,

– klej biały PVA,

– 2 miseczki o różnej wielkości,

– łopatkę silikonową,

– łyżeczkę.

Wiele portali poleca skorzystanie z pomocy boraksu, czyli kwasu borowego, którego użyjesz jako aktywatora. Wykorzystuje się go w medycynie w celu przyspieszenia procesu gojenia ran oraz w użytku domowym do konserwacji. Jednak kiedy przedostanie się do organizmu, staje się bardzo toksyczny i nie zaleca się używania go do produkcji zabawek dla dzieci!

Sposób przygotowania:

 1. W większej misce umieść 100 ml kleju.
 2. Klej wymieszaj z 3 kroplami barwnika i dodaj szczyptę brokatu.
 3. Mniejszą miskę wypełnij aktywatorami, którymi będzie płyn do płukania soczewek i soda w proporcji 2:1.
 4. Do kleju, w którym umieściłeś brokat z barwnikiem, dodaj aktywator. Energicznie wymieszaj składniki łopatką.

Jeśli zauważysz, że mieszanka zaczyna gęstnieć, ugniataj dynamicznie masę, tak by wszystkie składniki połączyły się ze sobą.

Oprócz zwykłej wersji slime, możesz wykonać fluffy slime, czyli wersję z użyciem pianki do golenia.

Składniki potrzebne do zrobienia fluffy slime:

 • soda oczyszczona,
 • klej biały PVA,
 • płyn do płukania soczewek,
 • pianka do golenia,
 • dwie miseczki różnej wielkości,
 • narzędzie do mieszania,
 • łyżeczka.

Fluffy slime przygotujesz w taki sam sposób jak klasyczne slime, z tym, że zamiast brokatu i barwnika, do kleju dodajesz piankę do golenia w proporcji, jaką uznasz za najlepszą. Reszta składników pozostaje w niezmiennych proporcjach.

Slime bez użycia kleju

Slime bez użycia kleju będzie znacznie mniej rozciągliwy i będzie dostarczał mniej zabawy przez cięższą konsystencję. Masa przypomina ciastolinę, która barwi ręce. Jednak jeśli dziecko uczulone jest na któryś ze składników zawartych w kleju, można z niego zrezygnować!

Slime bez kleju:

 • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
 • 2 łyżki płynu do mycia naczyń,
 • łyżka brokatu lub inne ozdoby,

Składniki należy ze sobą dokładnie połączyć i wyrobić jak w przypadku zwykłego ciasta.

Slime bez użycia aktywatora, zdatny do jedzenia

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko bawiąc się slimem odgryzie kawałek zabawki i zatruje się, poniższa propozycja jest dla Ciebie. Slime bez aktywatora i kleju to połączenie tylko i wyłącznie składników naturalnych.

Połącz 2 łyżki mąki ziemniaczanej z łyżką jogurtu naturalnego. Możesz dodać do niego ozdoby cukiernicze, lecz pamiętaj, że wtedy zdecydowanie straci na swojej elastyczności.

Zdjecie główne: Kyle Brinker/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*