Balet dla dzieci. Dlaczego warto wybrać te zajęcia?

Balet dla dzieci. Dlaczego warto wybrać te zajęcia?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Balet dla dzieci od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko również byłoby zainteresowane zajęciami z baletu?

Jeżeli Twój maluch nie lubi siedzieć w miejscu, kocha ruch, zabawę i cały czas tryska energią, to na pewno warto spróbować! Balet to nie tylko piruety i piękna spódniczka tiulowa. To rodzaj aktywności, który przyniesie dziecku wiele korzyści i być może okaże się prawdziwą pasją!

Na czym polega balet dla dzieci?

Zajęcia baletowe dopasowane są do umiejętności i predyspozycji dziecka. Najważniejszą kwestią jest chęć dziecka do uczestnictwa. Nauka baletu rozpoczyna się od ćwiczeń mających wpływ na nienaganną sylwetkę oraz sposób poruszania się. 

Po opanowaniu tej części przychodzi czas na ćwiczenia baletowe. Maluch uczy się wykonywania szpagatu, gwiazd i mostków, a następnie dochodzą ćwiczenia przy drążku, skoki i piruety. Na zajęcia warto zapisać dziecko jak najwcześniej, niektóre szkoły oferują naukę nawet od 3 roku życia. Zajęcia prowadzą zazwyczaj doświadczeni tancerze, którzy umieją nawiązać dobry kontakt z dzieckiem i potrafią zabawić nawet najbardziej znudzonego malucha.

Korzyści płynące z baletu

Udział w zajęciach baletu daje naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim polepsza koordynację ruchową oraz wpływa na prawidłową postawę. Dziecko już po kilku zajęciach może przestać się garbić i zacząć trzymać prostą sylwetkę. W czasie zajęć kładzie się duży nacisk na zajęcia ruchowe i wzmacniające, które mają wpływ na wszystkie partie ciała, a w szczególności mięśnie nóg. 

Dzięki ćwiczeniom baletowym dziecko zaczyna się o wiele ładniej poruszać, z wdziękiem, lekkością i gibkością oraz poprawia swoją kondycję fizyczną. Ćwiczenia baletowe wzmacniają śródstopie, ale również wspomagają terapię płaskostopia podłużnego. Dziecko, które zmaga się z nadwagą, dzięki różnorodności wykonywanych ćwiczeń, z pewnością zgubi zbędne kilogramy, jego sylwetka stanie się smuklejsza i zgrabniejsza. 

Balet ma pozytywny wpływ nie tylko na postawę, ale również na psychikę dziecka. Dziecko w czasie zajęć baletowych uczy się zapamiętywać ruchy i ich kolejność, tworząc przy tym choreografie. W ten sposób ćwiczy swoją koncentrację i samodyscyplinę, która będzie zauważalna w innych dziedzinach życia, takich jak nauka czy obowiązki szkolne.

Kontakt z wieloma utworami znanych kompozytorów, nauka o balecie, jego historii, tańcu, kostiumach i aktorstwie kształtuje wrażliwość muzyczną i polepsza poczucie rytmu. W czasie zajęć dziecko ma możliwość poznania struktur różnych dziedzin tańca, między innymi klasycznego, ludowego i współczesnego.

Uczestnictwo we wspólnych zabawach, zadaniach, układach i choreografiach na pewno pomoże przełamać nieśmiałość oraz wewnętrzne bariery. Dzieci pomagają sobie wzajemnie przy czesaniu, makijażu, zakładaniu kostiumów i rozgrzewce. Wspólnie spędzają czas w garderobie, na próbach i na scenie. Wszystko to uczy je, jak ważna jest praca w grupie oraz pozwala zrozumieć, że na sukces wpływa wysiłek każdego z nich, nie tylko jednej czy dwóch osób. 

Zajęcia baletowe mają również duży wpływ na wyobraźnię dziecka oraz kształtują dobre nawyki. Punktualność, zdrowe odżywianie, dbałość o własne ciało, kondycję psychiczną i fizyczną, akceptacja siebie, dążenie do celu, realizacja marzeń – to tylko niektóre korzyści, których może przysporzyć balet.

Strój na zajęcia baletowe

Jeżeli obawiasz się, że strój małej baletnicy jest kosztowny, to niepotrzebnie. Na początku w zupełności wystarczą baletki, przylegająca koszulka oraz białe leginsy lub rajstopki. Ważne jest, aby strój był wygodny i nie krępował ruchów. Dla niektórych dziewczynek dużą zachętą będzie tiulowa spódniczka, więc warto spełnić dziecięce marzenie.

>> Zobacz też: Czy angielski online dla dzieci to dobry pomysł?

Podsumowanie

Nieistotne jest, czy Twoje dziecko chce zostać tancerką, czy po prostu lubi aktywnie spędzać czas – takie zajęcia na pewno będą korzystne pod wieloma względami. Należy jednak pamiętać, że przez ciągłe treningi oraz wielokrotne powtarzanie tych samych ćwiczeń nie każde dziecko polubi takie zajęcia. W takiej sytuacji nie należy zmuszać malucha do uczestnictwa.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*