Jak wprowadzić nawyk codziennnego czytania do swojego życia?

Jak wprowadzić nawyk codziennnego czytania do swojego życia?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niewiele czytasz i nie umiesz tego zmienić, chociaż wiesz, że na tym tracisz? Musisz wiedzieć, że czytanie to nawyk, który można po prostu wyrobić. Dowiedz się, jak się za to zabrać!

Czytanie książek to wiele korzyści

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że warto czytać książki. Zalet jest wiele, i to już od najmłodszych lat. Dzięki czytaniu książek dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać emocje, odróżniać dobro od zła, kształcą też kompetencje językowe. Rozwój wyobraźni, ogólna wiedza, świetna rozrywka – to również niewątpliwe korzyści płynące z czytania.

Nie inaczej jest w przypadku dorosłych, którzy dzięki czytaniu mogą wiele się dowiadywać oraz poszerzać swoje słownictwo. Udowodniono także, że czytanie poprawia pamięć, redukuje stres, a także stymuluje mózg. Chcesz długo cieszyć się dobrym zdrowiem i doskonałą pamięcią? To proste. Czytaj książki! 

Nawyk codziennego czytania – warto go wdrożyć!

Wiele osób uskarża się na to, że w natłoku codziennych spraw ciężko jest usiąść do czytania. Niektórym przychodzi to naturalnie, inni rzeczywiście jakoś nie potrafią się do tego zabrać. Nie pozostaje więc nic innego, jak wykształcić w sobie nawyk. 

Czytanie może być elementem naszej codziennej rutyny, jeżeli tylko odpowiednio do tego podejdziemy. Tak samo jak możesz wprowadzić do swojej codzienności ruch czy zdrowe gotowanie, podobnie może być z czytaniem. Nawyk jednak trzeba wdrożyć – jak to zrobić?

Jak wyrobić nawyk czytania w kilku krokach?

Nic samo się nie dzieje, a więc także do wyrobienia nawyku czytania trzeba porządnie się zabrać. Na początku musisz zastanowić się przede wszystkim nad tym, o jakiej porze i gdzie najbardziej lubisz czytać – to przydatne przy wypracowywaniu własnego rytuału czytania. O miejsce, w którym to robisz, warto odpowiednio zadbać.

Może to być ulubiony fotel czy kanapa, a gdy dodasz do tego jeszcze miękki koc i dekoracyjne poduszki, od razu zrobi się jakoś przyjemniej. W takim miejscu łatwiej zaplanować sobie codzienny czas.

Nie zaczynaj zbyt ambitnie

Brzmi kontrowersyjnie? Nie, brzmi realnie! Zapewniamy Cię, że jeżeli za cel postawisz sobie od razu godzinę czytania dziennie, to nie wypali. Szczególnie, jeżeli do tej pory nie czytałeś wcale, nie spodziewaj się, że nagle zmienisz to o 180 stopni. Warto zacząć od metody małych kroków, która może dać olbrzymie efekty.

Polecamy zacząć po prostu od piętnastu minut dziennie. Być może przy tym zostaniesz lub zaangażujesz się w temat do tego stopnia, że z 15 minut zrobi się półtorej godziny. Jednak wszystko najlepiej robić drobnymi kroczkami. Na początek ustal sobie 15 minut czytania dziennie – i to z zegarkiem w ręku. A potem zobaczysz, co się wydarzy!

Nie tylko książki papierowe

Nie masz czasu usiąść do czytania? Nic nie szkodzi. Dziś popularną formą są książki w wersji audio. Plusów tego rozwiązania jest całe mnóstwo. Możesz słuchać, jadąc samochodem czy komunikacją miejską, a także na spacerze. Wiele osób chętnie włącza także słuchowisko przy sprzątaniu lub gotowaniu. Sposobów jest wiele, wybierz ten najlepszy dla Ciebie!

Zdj. główne: Thought Catalog/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*