Jak oszczędzić na prądzie?

Jak oszczędzić na prądzie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bez prądu nie da się żyć. Większość urządzeń w gospodarstwie domowym jest nim zasilana. W jaki sposób zaoszczędzić na prądzie?

Zmiana dostawcy prądu lub taryfy

Zgodnie z dyrektywą energetyczną art. 3 ust. 5 każdy obywatel ma prawo do zmiany dostawcy prądu. Dlatego zawsze warto porównać ceny za energię elektryczną i wybrać tańszego dostawcę. Jeśli nie chcesz zmieniać obecnego dostawcy prądu, możesz zmienić taryfę na tańszą np. dwutarfyfową w Tauronie.

Sprzęty tylko z klasy energetycznej A

Jeśli kupujesz sprzęt elektryczny do mieszkania, zwracaj uwagę na klasę energetyczności. Wybieraj tylko te sprzęty oznaczone literą A. W sklepach można zakupić sprzęty oznaczone literą A+, A++, A+++. Im więcej plusów, tym jest mniejsze zużycie prądu.

Korzystaj tylko z żarówek LED

Eksperci szacują, że używanie żarówek LED w gospodarstwie domowym pozwala zmniejszyć ilość energii potrzebnej do oświetlenia aż o 80% przy jednoczesnym zwiększeniu intensywnością naświetlenia. 

Nie używasz – to wyłącz!

Jeśli wychodzisz z pomieszczenia, wyłączaj światło. Włączenie światła pobiera tyle samo prądu co pozostawienie włączonej żarówki na 1 sekundę. Wyjątek stanowią kompaktowe żarówki, które należy wyłączać, jeśli opuszczasz pomieszczenie na dłużej niż 5 minut.

Ładowarka, dekoder, komputer nie muszą być stale podłączone do prądu. Urządzenia te nawet w trybie czuwania zużywają prąd. Dlatego należy przestrzegać zasady „wyłącz, jeśli nie korzystasz”.

Rozsądnie korzystaj ze sprzętu AGD

Ze sprzętów AGD należy korzystać rozsądnie. Nie włączaj pralki i zmywarki, jeśli załadowanie wynosi ¼ urządzenia. Chcąc oszczędzić, używaj programu ECO. Jeśli wymieniasz sprzęt AGD w domu, to wybierz ten nowoczesny z klasy energetycznej A.

Zdj. główne: Fré Sonneveld/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*