Jak pozbyć się kamienia w łazience?

Jak pozbyć się kamienia w łazience?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kamień to postrach wielu urządzeń gospodarstwa domowego, w tym również tych z łazienki. Jest jednak możliwy do usunięcia, zarówno specjalnymi detergentami, jak i tradycyjnymi sposobami. Przedstawiamy sprawdzone patenty na pozbycie się kamienia w łazience.

Dlaczego pojawia się kamień w łazience?

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia i zanieczyszczenia, w tym kamień, są prawdziwym utrapieniem niemalże każdej łazienki. Nawet pomimo regularnego sprzątania, mogą pojawić się naloty kamienia. Trzeba mieć świadomość, że twarda woda z dużą zawartości soli i magnesu oraz soli wapnia wraz z oddziaływaniem wysokiej temperatury skutkuje wytrącaniem się z wody węglanem wapnia, który właśnie wygląda jak nieestetyczny osad w łazience.

Stąd zauważamy go na kabine prysznicowej lub wannie, umywalce czy toalecie. Pojawia się również na płytkach łazienkowych. Co więcej, nawet jeśli raz pozbędziemy się kamienia, nie znaczy to, że nie powróci. Dlatego przedstawiamy metody, które skutecznie pozwolą pozbyć się niechcianego kamienia z elementów w łazience. 

Skuteczne sposoby na pozbycie się kamienia w łazience

Do skutecznego pozbycia się kamienia z łazienki możemy wykorzystać kilka metod. Pierwszym krokiem są oczywiście wszelkiego rodzaju mniej lub bardziej żrące detergenty dostępne w sklepach. Do nich należą płyny, żele, proszki i inne środki czyszczące. Wiele z nich zawiera składniki bardzo toksyczne, dlatego warto kierować się ekologią w kwestii wyboru odpowiedniego detergentu. Szczególnie, jeśli chcemy dbać o własne zdrowie i nie wdychać toksyn. Delikatniejsze i bardziej ekologiczne w składzie środki pozwolą uniknąć uszkodzenia armatury łazienkowej.

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia

Nie bez powodu mówi się, że to, co domowe, jest najlepsze. Nie tylko tyczy się to kuchni, ale również metod na pozbycie się kamienia. Nieoceniona i wręcz niezastąpiona jest w tym wypadku soda, która ma szerokie zastosowanie. W połączeniu z sokiem z cytryny i octem potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Samą wodę można wykorzystać w formie pasty, którą przygotowuje się z 3 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżki wody. 

Aby wykorzystać sok z cytryny, wystarczy wlać go do wody w butelce z rozpylaczem i rozprowadzić po obszarze, na którym zauważyliśmy pojawienie się osadu. Po kilkurazowym spryskaniu i pozostawieniem na kilka minut, należy spłukać roztwór czystą wodą i przetrzeć powierzchnię na sucho. Ten sposób sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. 

Jeśli chcemy wykorzystać sodę lub ocet, wystarczy zmoczyć roztworem z wodą zakamienioną powierzchnię i pozostawić na około godzinę. Trudniej dostępne miejsca można owinąć szmatką zamoczoną w roztworze. Po tym zabiegu należy wszystko zmoczyć wodą i wytrzeć do sucha. 

Warto pamiętać, że w przypadku uciążliwego i nawracającego osadu, czynność należy powtarzać kilka razy.

>> Zobacz też: Mycie okien bez smug. 3 sposoby na czyste okna

Coca Cola lub białe wino? – czyli słodycz na kamień w łazience

Popularny napój skuteczny na walkę z kamieniem? Oczywiście! Coca Cola jest znana ze swoich właściwości odrdzewiających, dzięki czemu będzie świetnym i tanim sposobem na pozbycie się uciążliwego osadu w łazience. Wystarczy poszczególne elementy z kamieniem polać napojem, a następnie spłukać po kilku minutach wodą i gotowe. 

Białe wino z kolei może zastąpić ocet w roztworze z wodą. Nie tylko jest ekologiczne, ale i doskonale usuwa niechciany osad w łazience. Wystarczy wlać je do wody w butelce ze spryskiwaczem i rozprowadzić w miejscach, w których zauważalny jest kamień. Następnie należy pozostawić je na kilka minut, po czym spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Dla zapachu można użyć olejku eterycznego.

Niezależnie, jakie sposoby na kamień wybierzemy, warto pamiętać, aby regularnie pielęgnować sprzęty w łazience. Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia z twardą wodą, można stosować środki zmiękczające, aby uniknąć pojawiania się kamienia. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*