Dzbanek z filtrem wody. Oszczędność i ekologia

Dzbanek z filtrem wody. Oszczędność i ekologia
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Woda butelkowana, nawet ta w jednorazowych butelkach, które zrobione zostały z tworzywa z recyklingu, to również obciążenie dla środowiska. Mimo tego, że ponowne wykorzystanie plastiku, którego mamy już bardzo wiele, jest dobre dla planety, nadal nie rozwiązuje problemu. Zwłaszcza, że wiele osób nie stosuje się do zasad segregacji śmieci, a wówczas butelki lądują na wysypisku i rozkładają się tak samo, jak inne odpady. Warto zatem wybrać coś zdecydowanie lepszego. Dzbanki z filtrem do wody to nie tylko ekologia w czystej postaci, ale również oszczędność pieniędzy!

Bądź eko, pij wodę z kranu

Woda kranowa niegdyś wydawała się praktycznie niezdatna do picia. Większość osób uważała, że powinno się nawet przegotowywać wodę, która później służyła do przygotowania zupy, a niektórzy nawet wtedy korzystali z tej butelkowanej. Oczywiście woda kranowa nigdy nie była toksyczna, ale faktycznie jej stan na przestrzeni ostatnich lat bardzo się poprawił. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie działają nowoczesne oczyszczalnie ścieków. Możesz zatem bez obaw pić właśnie taką wodę, która znajduje się w Twoim kranie. 

Warto ją jednak dodatkowo przeczyścić. Do tego służą innowacyjne dzbanki z filtrem węglowym, których obecnie jest coraz więcej, a co za tym idzie, cieszą się dużą sympatią. W sprzedaży znajdziesz wiele propozycji, od tych klasycznych wykonanych z plastiku, po nowoczesne, ale i droższe modele zrobione z grubego szkła i uzupełnione jedynie plastikową pokrywką oraz pojemnikiem, do którego wkładamy filtr. 

Natomiast same filtry znajdują się w plastikowej osłonie, jednak jest to produkt pochodzący z recyklingu, a ponadto warstwa jest bardzo cienka. Wewnątrz znajduje się wkład węglowy, który odpowiada za filtrowanie wody. Jest niezwykle skuteczny, a nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Z reguły sam wkład starcza na miesiąc użytkowania, a specjalny mechanizm znajdujący się na pokrywie czajnika informuje nas o konieczności wymiany filtra.

Czajnik z filtrem czy jednorazowa butelka?

W ciągu dnia jedna osoba dorosła powinna wypijać co najmniej dwa litry wody, wówczas nasz organizm będzie odpowiednio nawodniony. Co daje przynajmniej jedną, dużą butelkę dziennie. W skali miesiąca czy roku jest to ogromna ilość odpadów, które produkujemy, oczywiście nie wliczając w to innych śmieci.

Natomiast w przypadku czajnika z filtrem, nawet jeśli zdecydujemy się na wersję tańszą wykonaną z plastiku, cała rodzina zużywa jedynie jeden filtr miesięcznie! Za to sam czajnik może z nami pozostać przez wiele lat, a jeśli dodatkowo dbamy, aby nie zbierał się w nim kamień, to nawet dłużej. Do tego możesz także przelewać wodę z czajnika do bidonów i zabierać ją ze sobą, co dodatkowo zmniejsza znacząco produkcję odpadów, tym razem niewielkich butelek plastikowych z napojami.

Warto wprowadzać zdrowe nawyki do naszego życia i wybierać lepsze, bardziej ekologiczne rozwiązania. Jeśli jesteś bardzo aktywny lub chcesz zabierać własną wodę do pracy, warto wybrać butelki z filtrem węglowym, które działają na podobnej zasadzie, co czajniki. Możesz wygodnie napełnić bidon w dowolnym miejscu i cieszyć się czystą i ekologicznie pozyskaną wodą. Jeden taki wkład starcza na przefiltrowanie aż 150 litrów wody!

Zdj. główne: Manny Moreno/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*