Multi-ściereczka. Czy możliwe jest sprzątanie bez chemii?

Multi-ściereczka. Czy możliwe jest sprzątanie bez chemii?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie coraz bardziej popularne jest życie w zgodzie z naturą. Tyczy się to nie tylko życia codziennego, sposobu żywienia czy segregacji śmieci, ale również sprzątania. Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego punktu liczy się ograniczenie wykorzystania chemii do sprzątania różnych powierzchni. Jednak co wybrać zamiast? Najlepiej sprawdzi się multi-ściereczka, która z powodzeniem posłuży do przetarcia w zasadzie każdej powierzchni. Jak przestawić się na ekologiczne sprzątanie?

Multi-ściereczka – dlaczego warto wykorzystać ją we własnym domu?

Zacznijmy od tego jak używać ściereczek, które określane są jako idealne rozwiązanie do każdej powierzchni w domu. Pierwszą zasadą jest stosowanie ich zawsze z wykorzystaniem wody. Najlepiej wybrać ciepłą i przepłukać całą szmatkę, a później dokładnie wszystko wycisnąć. Następnie odczekaj, aż materiał wyschnie. 

Później możesz bez trudu używać jej do różnych powierzchni i to bez wykorzystania chemikaliów, nawet tych służących do polerowania np. drewna. Dzięki temu bez trudu zaoszczędzisz sporo czasu na rozprowadzaniu środków chemicznych, a czasem również spłukiwaniu ich z różnych przedmiotów. 

Aby można było wykorzystać ją jak najbardziej efektywnie, warto złożyć multi-ściereczkę na 4 części, co daje 8 fragmentów materiału, które posłużą do wyczyszczenia różnych mebli. Pamiętaj także, aby ścierać na płasko, dzięki temu różnego rodzaju zabrudzenia będą mogły swobodnie wchłonąć się w mikroskopijne dziurki, które znajdują się w materiale. Do tego brud, tłuszcz i inne elementy pozostaną w strukturze materiału, co sprawi, że nie będą rozmazywać się po blacie kuchennym, meblach, czy innych powierzchniach, które czyścisz. Takie sprzątanie jest bardziej efektywne i szybsze.

Do jakich powierzchni wykorzystać multi-ściereczkę?

Najważniejszą kwestią jest dopasować ściereczkę do sprzątanej przestrzeni. W przypadku wersji multi będzie skuteczna do w zasadzie każdej powierzchni: armatury łazienkowej, ale także szyb, luster, a nawet płytek ceramicznych, których wówczas nie trzeba nawet polerować! Jednak to nie wszystko możesz bez trudu wyczyścić także drewno, stal nierdzewną oraz urządzenia AGD, żaluzje, tapicerkę w samochodzie, a nawet wykorzystać ją do przetarcia ekranów LCD czy monitorów komputera! 

Co do konserwacji tego typu rozwiązań do czyszczenia, ściereczke wystarczy prać ręcznie w proszku lub mydle albo umieścić w pralce. Możesz wówczas wykorzystać kapsułki do prania lub nawet indyjskie orzechy piorące, aby było jeszcze bardziej eko. Możesz bez trudu wyprać ją nawet w ciepłej wodzie, jednak unikaj bardzo gorącej temperatury. Zatem na jedno gospodarstwo domowe wystarczą dwie, ewentualnie trzy ściereczki, które wykorzystasz w różnych pomieszczeniach, aby nie przenosić bakterii np. z łazienki do kuchni czy do pokoju. Z pewnością będzie to ekologiczne, skuteczne i zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zakup zwykłych szmatek i środków chemicznych do czyszczenia domu.

Zdj. główne: Nino Maghradze/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*