Zabierając się do czyszczenia ręcznie tkanego dywanu, pamiętaj że jest to materiał delikatny i podatny na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Jeśli nie chcesz zniszczyć tego pięknego rękodzieła, powinieneś znać kilka zasad, jakimi trzeba się kierować przy pielęgnacji.
Dywany wykonane z naturalnych materiałów są niezwykle wrażliwe na przeróżne czynniki. Nie wystawiaj go na działanie wody o wysokiej temperaturze lub na działanie słońca, może zakończyć się zniszczeniem materiału (wełna zacznie się kurczyć, kolory zaczną blaknąć). Unikaj korzystania z silnych środków chemicznych oraz tych na bazie tlenu.
Na początku dywan należy odkurzyć, dzięki czemu usuniesz z niego wszelkie pyły, drobiny piasku, jedzenia i roztocza. Korzystając z odkurzacza, pamiętaj o stosowaniu końcówki bez szczotki, która może uszkodzić tkaninę. Czyść dywan zgodnie z ułożeniem włosia (jeśli włosie się podnosi przy czyszczeniu, robisz to pod włos). Uważaj też, by odkurzacz nie wciągnął frędzli!
Kiedy dojdzie do zalania, zabrudzenia i powstania plam, zadbaj o to, by jak najszybciej osuszyć dywan, a potem wyczyść zabrudzone miejsce łagodnym mydłem i chłodną wodą.
Domowe czyszczenie jest niewystarczające. Co najmniej jeden lub dwa razy w roku oddaj dywan do profesjonalnego punktu, gdzie do pielęgnacji zostaną użyte specjalistyczne środki.
Jeśli chcesz, by Twój dywan cieszył oko jak najdłużej, postaw go w miejscu, w którym nie będzie narażony na nieustanne deptanie, zwłaszcza butami.
Na dywanie mogą pojawić się odciśnięcia lub zagniecenia, które możesz w łatwy sposób usunąć poprzez przeprasowanie zmienionego miejsca przez wilgotny ręcznik. Podobnie, jak przy odkurzaniu, prasuj z włosem, a nie pod włos.