Jak pielęgnować i czyścić dywan tkane ręcznie?

Jak pielęgnować i czyścić dywan tkane ręcznie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zabierając się do czyszczenia ręcznie tkanego dywanu, pamiętaj że jest to materiał delikatny i podatny na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Jeśli nie chcesz zniszczyć tego pięknego rękodzieła, powinieneś znać kilka zasad, jakimi trzeba się kierować przy pielęgnacji.

Jak nie czyścić

Dywany wykonane z naturalnych materiałów są niezwykle wrażliwe na przeróżne czynniki. Nie wystawiaj go na działanie wody o wysokiej temperaturze lub na działanie słońca, może zakończyć się zniszczeniem materiału (wełna zacznie się kurczyć, kolory zaczną blaknąć). Unikaj korzystania z silnych środków chemicznych oraz tych na bazie tlenu.

tkanie dywanu
Photo by MBatty from: Freepik.com

Właściwe czyszczenie

Na początku dywan należy odkurzyć, dzięki czemu usuniesz z niego wszelkie pyły, drobiny piasku, jedzenia i roztocza. Korzystając z odkurzacza, pamiętaj o stosowaniu końcówki bez szczotki, która może uszkodzić tkaninę. Czyść dywan zgodnie z ułożeniem włosia (jeśli włosie się podnosi przy czyszczeniu, robisz to pod włos). Uważaj też, by odkurzacz nie wciągnął frędzli!

Kiedy dojdzie do zalania, zabrudzenia i powstania plam, zadbaj o to, by jak najszybciej osuszyć dywan, a potem wyczyść zabrudzone miejsce łagodnym mydłem i chłodną wodą. 

Pielęgnacja

Domowe czyszczenie jest niewystarczające. Co najmniej jeden lub dwa razy w roku oddaj dywan do profesjonalnego punktu, gdzie do pielęgnacji zostaną użyte specjalistyczne środki.

Jeśli chcesz, by Twój dywan cieszył oko jak najdłużej, postaw go w miejscu, w którym nie będzie narażony na nieustanne deptanie, zwłaszcza butami.

Na dywanie mogą pojawić się odciśnięcia lub zagniecenia, które możesz w łatwy sposób usunąć poprzez przeprasowanie zmienionego miejsca przez wilgotny ręcznik. Podobnie, jak przy odkurzaniu, prasuj z włosem, a nie pod włos.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*