Czyszczenie mebli tapicerowanych. Domowe sposoby

Czyszczenie mebli tapicerowanych. Domowe sposoby
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tapicerowane meble od zawsze były nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz naszych domów. Bez względu na docelowy styl, formę i jakość zakupionych mebli, będą one wymagały odpowiedniej pielęgnacji, która wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami czy wizytą specjalisty.

Dlaczego warto zadbać o meble tapicerowane?

Kanapy, sofy, fotele, narożniki i wersalki to meble, których nie może zabraknąć w żadnym domu. To na nich śpimy, uczymy się, pracujemy, relaksujemy się czy po prostu spędzamy czas z najbliższymi. Bez względu na docelowe przeznaczenie, po pewnym czasie pojawią się adekwatne do zużycia ślady, zabrudzenia czy plamy. By meble cieszyły swoją długotrwałością, funkcjonalnością, ale też estetycznym, świeżym wyglądem, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację ich tapicerki. 

Zazwyczaj mamy do wyboru trzy opcje: zamawiamy usługę profesjonalnego prania kanapy (koszt rzędu 130 zł), kupujemy zaawansowane środki czystości i przystępujemy do pracy (wydatek około 100 zł) lub decydujemy się na sprzątanie przy użyciu domowych sposobów. 

Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale gdy posiadamy podstawową wiedzę na temat konserwacji poszczególnych materiałów, najkorzystniejszą finansowo oraz organizacyjnie formą będzie wykorzystanie środków, którymi posługujemy się na co dzień w domu. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w skali roku.

Etapy czyszczenia mebli tapicerowanych

Przystępując do czyszczenia mebli tapicerowanych, trzeba pamiętać o tym, że najczęściej popełnianym błędem jest brak wstępnego rozpoznania i uprzątnięcia powierzchni. Jeśli użyjemy złego roztworu, zniszczymy tapicerkę, jeśli na materiale pozostanie kurz czy okruchy – istnieje ryzyko, że podczas dalszych czynności nieświadomie uszkodzimy mebel lub nasza praca znacząco się wydłuży, a tego chcemy uniknąć.

Po dokładnym odkurzeniu tapicerki należy stopniowo nanosić niewielkie ilości preparatów w taki sposób, by powierzchnia pozostawała delikatnie zwilżona, kiedy będziemy powoli wcierać w nią wykorzystane środki czyszczące, aż do momentu pojawienia się piany, która pozwoli usunąć brud. 

Warto planować pracę partiami – zacząć od siedziska, poręczy, frontów, a dopiero na końcu zająć się tyłem. Można zastosować także środki utrwalające, jednak nie jest to konieczne, szczególnie gdy docelowo chcemy posłużyć się domowymi sposobami.

Domowe sposoby czyszczenia mebli tapicerowanych

Najpopularniejszym środkiem do czyszczenia mebli w warunkach domowych jest dobrze znana naszym babciom soda oczyszczona. Wystarczy zaledwie kilka łyżek sody w połączeniu z litrem bieżącej wody, by skutecznie zaradzić plamom. Czasami do roztworu dodaje się także sok z cytryny, który działa jak środek dezynfekujący i eliminuje roztocza.

Jeśli posiadamy w domu tapicerkę bawełnianą, welurową, sztruksową albo aksamitną, najlepszym sposobem na ich wyczyszczenie będzie zwykły proszek do prania czy roztwór powstały z połączenia litra zimnej wody oraz dwóch łyżek amoniaku.

Nieco więcej rozwagi potrzeba przy pielęgnacji materiałów skórzanych. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub – jeśli plama jest świeża – pasta do zębów. Karygodnym błędem jest korzystanie z mydła czy wybielaczy, bo ich użycie może doprowadzić do większych zniszczeń niż te pierwotne.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*