Jak pozbyć się muszek owocowych?

Jak pozbyć się muszek owocowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dowiedz się, skąd biorą się muszki owocówki i jak skutecznie wypędzić je z kuchni. W artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na usunięcie irytujących szkodników.

Muszki owocowe są uporczywymi szkodnikami, ze względu na to, jak szybko się rozmnażają.  Zwykle pojawiają się one w kuchni lub sadzie, zwabione zapachem dojrzałych lub nadpsutych owoców i warzyw. Należy w miarę szybko pozbyć się muszek, ponieważ powodują one skażenie żywności bakteriami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą być groźne dla zdrowia.

Środki zapobiegawcze

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się muszek, przede wszystkim warto regularnie wynosić śmieci, natychmiast zmywać plamy po rozlanym alkoholu oraz wyrzucać przejrzałe produkty, zwłaszcza owoce i warzywa. Dodatkowo dobrze jest przechowywać owoce i warzywa w lodówce lub pod specjalną osłonką na żywność, tzw. moskitierą. Skuteczną praktyką, zwłaszcza w okresie letnim, będzie też szczelne zamykanie koszy na śmieci i zmywanie naczyń natychmiast po zakończeniu posiłku.

Domowe sposoby na muszki owocówki 

W walce z muszkami często stosuje się domowe sposoby z wykorzystaniem octu jabłkowego. Meszki wyczuwają aromat octu owocowego, który stanowi dla nich naturalne pożywienie i miejsce do składania jaj. Miksturę z octu i płynu do mycia naczyń należy postawić na parapecie lub blacie kuchennym. Po kilku godzinach w roztworze powinno się znaleźć pełno utopionych muszek owocówek. Alternatywnym sposobem na wypędzenie muszek z kuchni może być zapalenie świec zapachowych, np. o zapachu lawendy, które działają odstraszająco na te owady. Muszki owocówki nie lubią także zapachu mięty i mentolu. Przy sprzątaniu można wykorzystać olejek miętowy lub postawić na parapecie w kuchni doniczki z miętą.

Pułapki na muszki 

Alternatywą dla domowych sposobów może być również profesjonalna pułapka z płynem wabiącym, którą możesz kupić na stronie: https://frodo.biz/. Jej działanie polega na zwabieniu dorosłych owadów do niewielkiego pojemniczka z nietoksycznym płynem o atrakcyjnym dla muszek zapachu. Owady wpadają do środka, gdzie bez możliwości wyjścia topią się w płynie wabiącym. Dla zwiększenia skuteczności pułapki należy postawić ją w pobliżu miski z owocami i warzywami. 

Fot.: Erik Karits/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*