Artykuł sponsorowany
O własnym miejscu na ziemi i choć małym domku marzy chyba większość osób. W obecnych czasach budowa domu nie jest już tak prostą sprawą, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nie wystarczy “dogadać się” i kupić od sąsiada kawałka działki w oparciu o słowną umowę. Żeby zacząć budowę trzeba zadbać o bardzo wiele aspektów, dopracować szczegóły i zaplanować wszystko co do joty. Podpowiadamy więc, o czym nie możesz zapomnieć przed rozpoczęciem budowy domu.
Najbardziej problematyczną kwestią przy budowaniu własnego domu jest załatwienie o czasie wszystkich kwestii prawnych. Zanim zabierzesz się za budowę domu musisz wziąć pod uwagę, że załatwienie potrzebnych dokumentów, wniosków i zezwoleń oraz oczekiwanie na decyzje i rozpatrzenie próśb może zająć mnóstwo czasu. Nierzadko zdarza się, że przyszli właściciele domu czekają z budową przez zwłokę urzędów i innych organów nawet rok. Zanim na dobre rozpoczniesz planowanie swojego lokum, pamiętaj, by zadbać o wszystkie potrzebne zgody i dokumenty, a także sprawdzić zapisy w księgach wieczystych, porównać je z innymi i dopilnować, by we wszystkich papierach dane na temat działki, projektu budowlanego i docelowego domu, były identyczne. Nie zapomnij także o mniej oczywistych zezwoleniach, takich, jak to na użycie ciężkiego sprzętu, ponieważ czasem może być to niemożliwe przez nieodpowiedni grunt, teren lub zbyt małą przestrzeń. Kiedy już dostaniesz wszystkie konieczne pozwolenia, z pomocą w budowie przyjdzie Ci firma Promotech Polska.
Bardzo ważne podczas planowania budowy jest odpowiednie zorganizowanie pracy poszczególnych specjalistów. Jeśli w zły sposób rozplanujesz ich udział w budowie, może okazać się, że niepotrzebnie dokładasz pracy ekspertom, podwyższasz koszty budowy oraz opóźniasz koniec prac. Nikt chyba nie chce czekać na swój dom dłużej i płacić więcej przez niedopatrzenia i nierozważne błędy. Prace takie, jak szlifowanie, piłowanie czy cięcie laserem, na temat którego więcej dowiesz się na stronie https://valor-cnc.pl/oferta/ciecie-laserem, zaplanuj na początek, maksymalnie do połowy czasu trwania prac wykończeniowych. Przy tych czynnościach jeden błąd może sprawić, że ściany będzie trzeba na nowo gipsować i malować lub konieczna będzie wymiana zniszczonych jeszcze przed oddaniem domu paneli.
Przed rozpoczęciem budowy trzymaj pozytywne nastawienie, ale też myśl realistycznie. Zastanów się, co może pójść nie tak, co prawdopodobnie może opóźnić prace budowlane i w jaki sposób możesz temu zapobiec. Nie pisz w głowie czarnych scenariuszy, a racjonalnie podejdź do sprawy. Na budowie mogą zdarzyć się najróżniejsze sytuacje i na żadną z nich nie możesz pewnie mieć wpływu. Masz jednak możliwość, by jak najszybciej zareagować i nie pozwolić drobnej awarii sparaliżować prac budowlanych na długi czas. Zapisz sobie kilka kontaktów, które mogą okazać się pomocne przy potencjalnych scenariuszach. Na przykład na stronie https://hydrotop.net/ znajdziesz kontakt do 24 godzinnego serwisu hydrauliki siłowej, na wypadek, gdyby któraś z maszyn zaniemogła na placu budowy. Nie da się oczywiście przewidzieć wszystkiego i zapobiec każdej sytuacji, ale dzięki takiemu działaniu możesz choć w niewielkim stopniu usprawnić roboty.
Zdj. głóne: Avel Chuklanov/unsplash.com