5 sposobów na kamień w łazience

5 sposobów na kamień w łazience
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Osad z kamienia w łazience jest bardzo trudny do usunięcia. W jaki sposób można go usunąć? Dlaczego domowe sposoby są lepsze?

Czym jest kamień w łazience?

Twarda woda zawiera bardzo dużo soli, magnezu i wapnia. Składniki te osadzają się na powierzchni, tworząc kamień, który można usunąć tylko za pomocą substancji zawierającej kwas. Choć łatwo go usunąć ze szklanej półki, to usunięcie kamienia z wanny lub kabiny prysznicowej jest bardziej problematyczne.

Chemiczne preparaty do usuwania kamienia

W sklepach można znaleźć preparaty, które są przeznaczone do usuwania kamienia z różnych powierzchni. Niestety detergenty te mają w swoim składzie substancje, które mogą uszkodzić zmywalne powierzchnie. Chemiczne preparaty wpływają niekorzystnie na ludzki organizm oraz na środowisko naturalne. Warto najpierw sięgnąć po domowe środki, które usuną kamień.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia

Zanim sięgniesz po chemiczne środki, warto wypróbować do usuwania kamienia naturalne środki, które znajdują się w każdej kuchni.

Ocet

Najłatwiejszym sposobem na usunięcie kamienia jest użycie octu stołowego 6%. Wystarczy wlać ocet do butelki ze spryskiwaczem i spryskać powierzchnię pokrytą kamieniem. Następnie należy odczekać kilka minut i spłukać całość ciepłą wodą oraz przetrzeć do sucha.

Gdy w toalecie zbiera się kamień, to można go usunąć za pomocą octu. Wystarczy podgrzać go do temp. 40° i wlać do toalety, zostawiając na noc bez spłukiwania. Do octu można dodać sodę. Rano spłukać toaletę wodą.

Kwas cytrynowy i sok z cytryny

Świetnym sposobem na usunięcie kamienia i wybielenie powierzchni jest wyczyszczenie jej kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny. Wystarczy na gąbkę nanieść sok z cytryny lub kwasek, a następnie wyczyścić powierzchnię i zmyć czystą ciepłą wodą.

Coca-Cola

Ten popularny napój, znany ze swoich właściwości odrdzewiających, świetnie sprawdzi się również do usunięcia kamienia w łazience. Wystarczy wlać szklankę Coca-coli do muszli klozetowej, aby pozbyć się nawet bardzo grubego osadu z kamienia w łazience.

Pasta z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona świetnie usuwa kamień. Wystarczy wymieszać 3 łyżki sody z łyżką wody. Powstałą papkę należy nanieść na pokrytą kamieniem powierzchnię, pozostawiając na min. 2 godziny. Po upływie tego czasu należy zmyć powierzchnię czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Domowe mleczko do czyszczenia

Aby usunąć kamień w łazience, warto przygotować domowe mleczko do czyszczenia. Do zrobienia go potrzebne będzie 100 g sody oczyszczonej, 50 g szarego mydła (należy je wcześniej zetrzeć i rozpuścić w wodzie) oraz 10 kropli olejku eterycznego. Wszystkie składniki należy wymieszać, następnie nanieść na zabrudzone kamieniem miejsce.

Zdj. główne: Obi Onyeador/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*