Naprawa starych mebli – te rzeczy możesz wykonać samodzielnie

Naprawa starych mebli – te rzeczy możesz wykonać samodzielnie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chcesz coś zmienić w aranżacji swojego mieszkania? Nie oznacza to, że musisz od razu decydować się na wymianę wszystkich mebli! Dowiedz się, jak możesz starym elementom wyposażenia nadać nowe życie.

Twoje meble się zepsuły lub po prostu Ci się znudziły? Nie wyrzucaj ich! Zamiast tego możesz zdecydować się na samodzielną naprawę lub renowację. Jak to jednak zrobić?

Renowacja i naprawa mebli krok po kroku

Chociaż mogłoby się wydawać, że renowacja lub naprawa mebli wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, to wiele prac możesz wykonać samodzielnie. Jak?

Jeżeli chodzi o samodzielną renowację lub naprawę mebli, to zdecydowanie najłatwiej pracuje się na meblach drewnianych. Aby zacząć ową renowację lub naprawę, musisz w pierwszej kolejności przygotować projekt. Obejrzyj dokładnie mebel i zastanów się, co chcesz w nim zmienić lub zreperować. 

Kiedy Twój projekt będzie gotowy, przygotuj swój mebel – oczyść go dokładnie z kurzu i innych zabrudzeń oraz upewnij się, że nie żerują w nim uporczywe owady. Następnie usuń stare powłoki farb i lakierów, delikatnie szlifując mebel. Aby zrobić to prawidłowo, wykorzystaj papier ścierny o różnych gradacjach. Kiedy już to zrobisz, dokładnie sprawdź, czy Twój mebel nie posiada żadnych ubytków lub głębokich zarysowań, a następnie pokryj go masą szpachlową do drewna. Gdy preparat wyschnie, usuń warstwy ewentualnych nierówności za pomocą papieru ściernego o wysokiej gradacji. Ostatnim krokiem jest pomalowanie mebli na dowolny kolor oraz ewentualne naniesienie ornamentów. Voila! Twoje nowe meble są gotowe!

Co przyda się podczas naprawy lub renowacji?

Co natomiast powinno znaleźć się na Twojej liście zakupowej, jeśli planujesz renowację lub naprawę starych drewnianych mebli?  W zależności od tego, jak wygląda Twój projekt, mogą to być  farby, lakiery, bejca, lakierobejce lub politury, dzięki którym całkowicie odmienisz wygląd mebli oraz nadasz im drugie życie. Koniecznie zaopatrz się również w komplet pędzli o różnej grubości i wałki, a także akcesoria takie jak kuweta malarska oraz folie.

Należy pamiętać też, że jeśli zdecydujesz się na naprawę lub renowację starych mebli, szczególnie jeśli są to meble z pchlego targu lub vintage shopu, mogą być one wybrakowane. Warto więc zaopatrzyć się w takie elementy jak zawias meblowy, prowadnice do szuflad oraz uchwyty do mebli kuchennych

Fot.: Kevin Woblick/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*