Artykuł sponsorowany
Z pewnością każdy z nas chce, aby jego łazienka zawsze wyglądała czysto. Niestety, osadzający się kamień, żółte zacieki i brzydkie smugi w wannie i umywalce to utrudniają. Poznaj kilka niezawodnych sposobów, jak sobie z nim poradzić.
Powodów tworzenia się zabrudzeń w łazience jest naprawdę wiele. Najczęstszą przyczyną powstawania zacieków na wannie i umywalce jest tak zwana twarda woda. W jej składzie znajduje się sporo ilość wapnia, który osadza się na powierzchni w postaci zacieków. Aby tego uniknąć, możesz na przykład zainwestować w filtr kąpielowy lub urządzenie zmiękczające wodę. Inną, dość banalną, przyczyną też osad mydlany – drobinki mydła osadzają się na umywalce lub wannie, a w szczególności na ich bateriach, tworząc przy tym brzydkie zacieki. Ważny jest też sposób, w jaki czyścisz swoje powierzchnie. Używając do tego twardych materiałów czyszczących i mocno szorując, tworzysz mikrorysy, które sprawią, że brud i osad będą pojawiać się jeszcze szybciej.
Twoim największym sojusznikiem w walce o piękną łazienkę jest bez wątpienia ocet. Ma on bowiem wiele właściwości dezynfekujących i czyszczących, a co najważniejsze jest w stanie rozpuścić wapń. Jest kilka metod, które możesz wypróbować, aby wanna i umywalka były czyste i błyszczące. Po pierwsze możesz miejscowo spryskać octem miejsca pokryte zaciekami, a następnie zetrzeć je gąbeczką. Jeśli to nie zadziała, może położyć na powierzchnię wanny lub umywalki nasączoną octem ściereczkę i pozostawić ją na około 10-15 minut, a następnie spłukać wodą. Możesz także wlać do wanny (po uprzednim zatkaniu korka) wrzątek z octem i zostawić go tak długo jak tylko możesz. Ocet sprawdzi się też świetnie przy codziennym czyszczeniu baterii umywalkowych. Dzięki niemu znikną wszystkie zabrudzenia, a same baterie będą błyszczeć niczym nowe.
Jeśli chcesz, aby Twoja wanna była lśniąco biała i wyglądała jak nowa, możesz użyć roztworu soli i terpentyny. Sprawi on, że z wanny znikną brzydkie, żółte zacieki, a Twoja łazienka będzie pachnieć niczym las iglasty.
Żółte plamy po kapiącej z kranu wodzie usunie także podgrzany sok z cytryny lub rozsypany na wilgotnej powierzchni kwasek cytrynowy. Po godzinie ich działania powierzchnię możesz wypłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Dobrym rozwiązaniem jest także przetarcie powierzchni skórką cytrynową.
Jeśli Twoja wanna lub brodzik są wykonane z emalii, to świetnym produktem do czyszczenia jest maślanka. Możesz na przykład umyć zmatowione ścianki, trąc je maślanką z solą i z niedużą ilością octu, a następnie spłukać dużą ilością ciepłej wody. Maślanka sprawia bowiem, że powierzchnie emaliowe odzyskują blask. Możesz także po wymyciu natrzeć je samą maślanką i obficie spłukać dopiero po przynajmniej godzinie.
Aby zapobiegać powstawaniu nowych zacieków i zabrudzeń, możesz także zaimpregnować umywalkę lub zlew domowymi sposobami. Potrzebny będzie Ci do tego olej jadalny, masło kokosowe lub olej mineralny. W pierwszej kolejności wyczyść dokładnie powierzchnię i wysusz ją całkowicie oraz nasącz ściereczkę impregnatem. Wetrzyj delikatnie olej i pozostaw jego powłokę na około 20 minut. Następnie przetrzyj zlew lub umywalkę suchą ścierką i ciesz się błyskiem.