Usuwanie plam oleju z kostki – sprawdzone sposoby

Usuwanie plam oleju z kostki – sprawdzone sposoby
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Po ostatnim grillu na kostce brukowej została nieestetyczna tłusta plama? Na podjeździe przed domem wyciekł olej z samochodu? Na szczęście są sprawdzone sposoby na pozbycie się plam oleju z kostki brukowej. Poznasz je w tym artykule.

Tłuste, ciemne plamy na chodniku przed domem to mało przyjemny widok. Niestety struktura kostki brukowej ma to do siebie, że takie plamy dość szybko wchłania. Pewne rodzaje kostek są mniej lub bardziej odporne na zabrudzenia, jednak nie sposób znaleźć takiej, która byłaby całkowicie plamoodporna. Dlatego powstałe na kostce plamy powinniśmy usunąć jak najszybciej. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak to zrobić.

Jak usunąć plamy oleju z kostki brukowej?

Aby usunąć tłuste plamy z chodnika, nie musimy od razu sięgać po wyszukane środki czyszczące. Na początek warto spróbować domowych sposobów.

Usuwanie plam z kostki płynem do mycia naczyń

Pierwszy środek, którego możemy użyć do wywabienia plam na kostce brukowej, to zwykły płyn do mycia naczyń. Środek, który na co dzień radzi sobie z tłustymi osadami na patelniach i garnkach, może również rozwiązać problem z tłustą plamą na chodniku przed domem.

W celu przygotowania emulsji czyszczącej zmieszaj niewielką ilość płynu do naczyń z ciepłą wodą, w proporcjach około 1:3, a potem spróbuj wyszorować nią plamy. Czasami zabieg będzie trzeba powtórzyć kilkakrotnie.

Czyszczenie plam z kostki za pomocą Domestosa

Kolejny dostępny w domu środek, który może nam pomóc pozbyć się tłustych plam z kostki brukowej, to Domestos (lub podobny środek odkażający). Używając Domestosa, wystarczy wylać odrobinę płynu na zabrudzone miejsce i szorować je szczoteczką, a następnie spłukać wodą. Trzeba jednak uważać, aby Domestos nie odbarwił kostki – w tym celu najlepiej sprawdzić jego działanie na mało widocznym fragmencie chodnika.

Rozpuszczalnik na plamy z kostki brukowej

Oleiste plamy z kostki skutecznie usunie rozpuszczalnik. Używając tego środka, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Rozpuszczalnik jest łatwopalną substancją, dlatego stosując go, zachowaj koniecznie środki ostrożności – załóż rękawiczki, osłoń partie ciała, które mogłyby zostać pochlapane. 

Aby usunąć plamę z kostki, wylej na nią nieco rozpuszczalnika i szorstką szczoteczką spróbuj wywabić plamę. Tego rodzaju środki są na tyle silne, że powinny poradzić sobie nie tylko ze świeżymi, ale też zalegającymi dłuższy czas zabrudzeniami na kostce.

Specjalne preparaty do czyszczenia bruku

W sytuacji, gdy domowe sposoby okazałyby się niewystarczające, możemy sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia kostki brukowej.

Dlaczego zaleca się wybierać tego typu preparaty jako ostatnie? – To silne chemiczne substancje (kwasy), których działanie nie jest korzystne dla środowiska. Mogą uszkodzić również powierzchnie, które nie są odporne na działanie kwasów. Przed użyciem środków do czyszczenia bruku koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa znajdującymi się na opakowaniu.

Jeżeli plam na kostce nie udało się usunąć nawet przy pomocy środków czyszczących przeznaczonych do bruku, wówczas mamy jeszcze możliwość skorzystania z usług specjalistycznej firmy, zajmującej się usuwaniem plam z tego rodzaju powierzchni. Usługi takie mogą być dość kosztowne, dlatego lepiej zapytać o cennik przed zamówieniem usługi.

Zdjęcie główne: pexels.com/Yehor Andrukhovych

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*