Prawdy i mity na temat oczyszczaczy powietrza

Prawdy i mity na temat oczyszczaczy powietrza
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W internecie o oczyszczaczach powietrza można znaleźć bardzo dużo różnych mitów. Jaka jest prawda o tych urządzeniach? Dlaczego warto mieć w domu oczyszczacz powietrza?

Prawdy i mity na temat oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza poprawiają komfort życia alergików, gdy mają filtr HEPA, który oczyszcza powietrze z alergenów, roztoczy i zarodników pleśni.

Wbrew powszechnej opinii oczyszczacze powietrza nie usuwają całkowicie kurzu z pomieszczeń. Do tego służy odkurzacz z filtrem HEPA, który skutecznie usuwa kurz, brud oraz lotne związki organiczne. Oczyszczacze powietrza pochłaniają częściowo pył i kurz – redukując jego ilość w mieszkaniu. Jednak wbrew powszechnej opinii, mając to urządzenie, wciąż należy regularnie sprzątać i odkurzać mieszkanie. Oczyszczacz powietrza jedynie zmniejszy ilość kurzu osadzającego się w mieszkaniu.

Jednym z zeszłorocznych mitów o oczyszczaczach powietrza było to, że urządzenie chroni przed zakażeniem COVID-19. Choć oczyszczacze z filtrem HEPA zatrzymują cząsteczki bakterii i wirusów, to nie są skuteczne w walce przeciw COVID-19.

Kolejnym mitem jest to, że oczyszczacz powietrza należy stosować tylko w sezonie grzewczym. Urządzenie to może być stosowane przez cały rok. W sezonie grzewczym w powietrzu znajduje się niebezpieczny dla zdrowia smog, a w sezonie wiosenno–letnim alergeny. Aby oczyszczacz powietrza działał skutecznie, musi mieć filtr HEPA.

Następnym mitem jest to, iż liczba filtrów ma wpływ na jakość oczyszczanego powietrza. Nic bardziej mylnego. Aby praca oczyszczacza była skuteczna, musi mieć trzy filtry: wstępny, węglowy i HEPA. Zestaw tych filtrów skutecznie chroni przed smogiem, alergenami, roztoczami.

Oczyszczacz powietrza powinien być używany przez całą dobę. Używanie go poprawia jakość snu, a tym samym regenerację organizmu.

Oczyszczacz powietrza powinien być dobierany do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje, nie do wielkości mieszkania. Wybierając oczyszczacz, warto wziąć pod uwagę parametry urządzenia podawane przez producenta.

Wiele osób obawia się, że oczyszczacze wysuszają powietrze – nic bardziej mylnego. Urządzenia te oczyszczają tylko powietrze, a drobinki zatrzymywane są na filtrach. Usuwają tylko zanieczyszczenia, nie zmieniając wilgotności powietrza.

Dlaczego warto zakupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym domu, niezależnie od pory roku. Takie urządzenie poprawi komfort mieszkania astmatykom i alergikom, ponieważ skutecznie pomaga walczyć z objawami ich chorób.

Urządzenie to jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które często chorują na infekcje górnych dróg oddechowych, ponieważ usuwają większość bakterii i wirusów znajdujących się w powietrzu. Dla takich osób najlepiej sprawdzą się modele z jonizatorem i nawilżaczem.

Oczyszczacze powietrza powinny znaleźć się w każdym domu, w którym są małe dzieci, ponieważ odporność noworodków i niemowlaków jest dużo niższa niż osób dorosłych. Maluszki są szczególnie narażone na pył, bakterie i wirusy.

Zdj. główne: Orlando Mollica/wikimedia.org

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*