Powrót do formy po porodzie

Powrót do formy po porodzie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każda kobieta marzy, że po porodzie szybko wróci do poprzedniej formy. Dodatkowo motywujące wydają się idealne zdjęcia celebrytek na mediach społecznościowych. Jednak taki powrót do formy wymaga czasu i wiedzy. Jak zdrowo i szybko wrócić do stanu sprzed ciąży?

Cudowne diety, trudne ćwiczenia, a może dobre prowadzenie ciąży? Co wpływa na sprawny powrót do formy po porodzie? Wbrew pozorom najlepszymi przyjaciółmi kobiety na tej drodze są czas i zrozumienie dla własnego ciała. Można jednak pomóc organizmowi. Jak powrócić do dawnego wyglądu i samopoczucia?

Powrót do formy a rodzaj porodu 

Przebieg powrotu do formy będzie się różnił w zależności od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. W tym pierwszym przypadku, jeżeli poród przebiegał prawidłowo, wszystko powinno wrócić do normy stosunkowo szybko. Po trudnym porodzie lub cesarskim cięciu musisz być dla siebie bardziej wyrozumiała. Pośpiech będzie złym doradcą. Oczywiście, jakiś procent kobiet na świecie rodzi i wygląda jak milion dolarów. Jest to jednak kropla w oceanie świeżo upieczonych matek.

Równowaga psychiczna przede wszystkim!

Obojętnie czy rodzisz pierwszy, drugi, czy piąty raz, zawsze wiąże się to z dużymi zmianami hormonalnymi i emocjonalnymi w Twoim życiu. Dlatego, zanim przystąpisz do ćwiczeń, które przywrócą Ci nienaganną sylwetkę, musisz zadbać o swoją głowę. Daj sobie czas na smutek, strach i radość. Pamiętaj, aby w razie potrzeby korzystać z pomocy psychologów i bliskich. Dziel się swoimi obawami i staraj się być dla siebie dobra. Masz prawo do gorszych dni, a także do bycia zmęczoną. Mali ludzie potrafią dać w kość.

>> Zobacz też: Wieczorne rytuały. Szczoteczka soniczna do oczyszczania twarzy

Najpierw specjalista, potem siłownia

Po zakończeniu połogu należy się udać do urofizjoterapeuty. Specjalista ten sprawdzi stan miednicy, wytłumaczy, jak rehabilitować bliznę po cesarskim cięciu, aby nie bolała i nie utworzyły się zrosty, a także pomoże wzmocnić osłabione mięśnie dna miednicy. Pomoże Ci się to uchronić przed przykrymi konsekwencjami porodu, jakimi są np. nietrzymanie moczu, czy wypadająca macica.

Ćwiczenia po porodzie

Zacznij od lekkich ćwiczeń, aby przyzwyczaić ciało do ruchu. Świetnym rozwiązaniem będą joga lub basen, podczas których wzmocnisz miednicę oraz plecy. Co istotne po ciąży, każda aktywność fizyczna jest wskazana, dlatego nosząc malucha i próbując go uśpić, możesz robić delikatnie przysiady sumo, ruch uspokoi maluszka, a Ty wzmocnisz pośladki. 

Również w trakcie leżenia i karmienia możesz wykonywać np. okrężne ruchy stóp. Wszelkie takie małe i z pozoru proste ćwiczenia powoli doprowadzą Twoje ciało do stanu sprzed ciąży i wzmocnią je.

Już dzień po porodzie możesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Z początku niech będzie to proste kurczenie i rozluźnianie mięśni pochwy. Jeżeli nie wiesz, jak to robić lub masz obawy, że są one zbyt osłabione, skonsultuj się ze specjalistą. Warto również po porodzie zwrócić uwagę na rozejście się kresy białej na brzuchu, to również należy skonsultować z fizjoterapeutą.

Gojenie się ran

Czy to blizna po cesarskim cięciu, czy nacięcie krocza wszystkie rany potrzebują czasu, aby się zagoić. Wiele kobiet jeszcze rok od porodu odczuwa dyskomfort w naruszonych miejscach. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, rehabilitowanie blizny po cesarce, a także zgłaszanie wszelkich wątpliwości ginekologowi. Proces gojenia u każdej kobiety jest inny, może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy.

Powrót do formy – seks i kolejna ciąża

Z medycznego punktu widzenia do współżycia można powrócić po zaniknięciu odchodów poporodowych oraz wówczas, gdy na wizycie popołogowej lekarz stwierdzi, że wszystko już jest w porządku. Aby jednak powrót ten był przyjemny, warto zainwestować w żel z kwasem hialuronowym i zanim wrócimy do seksu, przez kilka dni smarować nim wnętrze pochwy. Żel nawilży ściany pochwy i wygoi wszelkie podrażnienia i mikrouszkodzenia, które mogły powstać po porodzie. Ważny jest też komfort psychiczny i niespieszenie się z tą decyzją. 

Jeżeli planujesz kolejne dziecko, również wskazane jest, aby się nie spieszyć. Potrzeba około roku, a czasem i dłużej, aby kolejna ciąża nie była zagrożeniem dla matki. Dlatego decyzję o kolejnym dziecku przedyskutuj z ginekologiem.

para na łóżku
Photo by dusanpetkovic from Freepik,com
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*