Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, więc czas najwyższy, aby skompletować wyprawkę dla ucznia. Na szczycie listy zakupów z pewnością znajdzie się nowy plecak. Dzieci szybko rosną i co rusz potrzebują czegoś nowego, dostosowanego do ich wieku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka.
Plecak to z pewnością najważniejszy element szkolnej wyprawki. Dzieci zazwyczaj chcą uczestniczyć w jego wyborze, przy czym najczęściej kierują się aspektami wizualnymi, decydując się na modele z ulubionymi postaciami z bajek bądź popularnymi wśród rówieśników wzorami. Rodzice często ulegają namowom swoich pociech i kupują plecaki, które im się spodobają. Nie da się ukryć, że zarówno wygląd plecaka, jak i innych szkolnych drobiazgów ma ogromne znaczenie, ważniejsze są jednak takie cechy, jak trwałość, wytrzymałość i dopasowanie do wieku dziecka. Odpowiednio dobrane plecaki nie wpłyną negatywnie na zdrowie i postawę dziecka. Nasze pociechy niech wybiorą kolor i wzór, ale my oceńmy potencjalny zakup pod kątem użyteczności i wygody. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Dzieci w wieku szkolnym mają co dźwigać – ich plecaki muszą pomieścić piórniki, książki, zeszyty, drugie śniadania, strój na zajęcia sportowe. Taki ciężar uczniowie są zmuszeni dźwigać nawet kilkanaście godzin tygodniowo. To duże obciążenie dla rozwijających się organizmów, więc warto im to ułatwić. Najważniejsze zalecenie mówi, że ciężar spakowanego plecaka nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Wybór modelu musimy więc dopasować do indywidualnych potrzeb. Dobrym pomysłem jest zakup plecaka ze stelażem, który gwarantuje równomierne rozłożenie ciężaru, dzięki czemu kręgosłup jest odciążony, a dziecku łatwiej utrzymać prawidłową postawę. Starajmy się wybierać jak najlżejsze modele, nieważące więcej niż kilogram i zawierające liczne kieszenie i przegrody, które również ułatwiają równomierne rozłożenie ciężaru.
Ciekawym rozwiązaniem są plecaki na kółkach. Dzieci mogą je ciągnąć jak podróżną walizkę, przez co nie odczują ich ciężaru. Jednak przenoszenie takich plecaków po schodach czy prowadzenie ich po nierównym chodniku może być uciążliwe.
Wymiary i pojemność plecaka dobieramy do wzrostu i sylwetki dziecka. Górna krawędź plecaka powinna kończyć się na wysokości ramion, a dolna na wysokości miednicy. Z kolei jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości ramion dziecka.
A co z pojemnością? Pojemność szkolnych plecaków zazwyczaj wynosi od 20 l do 30 l. Jeśli dziecko może zostawiać część podręczników i zeszytów w szkole, na przykład w szafce, to możemy kupić mniejszy model. Najważniejsze, aby wybrany plecak miał przynajmniej jedną komorę, która pomieści format A4. Zwracajmy także uwagę, by tył plecaka był usztywniony i wyprofilowany. Optymalny komfort noszenia zapewnią również regulowane, szerokie i miękkie szelki. Atutami będą dodatkowe paski i sprzączki zapinane z przodu na klatce piersiowej, wpłyną na wygodny rozkład całego ciężaru.
Szkolny plecak musi wiele znieść – śnieg i deszcz podczas drogi, kopanie i rzucanie na podłogę. Wybierajmy modele wykonane z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów (na przykład poliestru), które łatwo się czyści i można prać w pralce. Sprawdźmy też, czy dany plecak posiada niezbędne atesty i certyfikaty.
Zdj. główne:Pexels/pixabay.com