Na czym polega utylizacja?

Na czym polega utylizacja?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Utylizacja to popularny termin, który zna chyba każdy. Nie każdy jednak wie, na czym polega ten skomplikowany proces i z czym się wiąże. Definicja tego słowa zmienia się z zależności od branży, rodzaju materiału czy przepisów obowiązujących w danym kraju. Trudno jednoznacznie opisać cały ten skomplikowany proces, jednak postaramy się przybliżyć, na czym polega utylizacja.  

Utylizacja – co to?  

Mówiąc w największym skrócie, w procesie utylizacji rozmaite odpady zostają zniszczone i unieszkodliwiane, ale na tym nie koniec. Głównym celem dla utylizowania odpadów jest wykorzystanie ich, jako surowca wtórnego. Dezintegracja śmieci ma na celu rozłożenie ich na czynniki, z których można stworzyć nowy materiał lub surowiec. Przykładem, który doskonale obrazuje ideę utylizacji jest przemysł mięsny i rybny. Zarówno padlinę, jak i produkty uboczne z przetwórstwa mięsa wykorzystuje się do tworzenia, na przykład suplementów dla zwierząt. Mączka kostno-stawowa, tworzona właśnie w procesie utylizacji, to wartościowy dodatek do diety zwierząt hodowlanych. Z kolei tłuszcz pozostały po produkcji i wytopiony z padliny wykorzystuje się między innymi do produkcji kleju. Jest to system, któremu przyświeca przede wszystkim ekonomia. 

Utylizacja odpadów niebezpiecznych  

Utylizacji podlegają również odpady niebezpieczne, których nie da się ponownie wykorzystać., na przykład odpady medyczne czy odczynniki laboratoryjne. Podczas ich utylizacji nie poszukuje się sposobów na odzyskanie surowca. Niebezpieczne substancje są unieszkodliwiane przy użyciu wysokiej temperatury oraz środków chemicznych. Metody utylizacji takich odpadów są różne, jednak ich podstawowym celem jest sprawienie, by nie zagrażały one zdrowiu człowieka oraz środowisku. Unieszkodliwianie odpadów musi przebiegać w odpowiednich warunkach i zajmują się tym wyłącznie profesjonalne firmy.  

Czy utylizacja to to samo, co recykling?  

Cel procesu utylizacji jest bardzo zbliżony do idei recyklingu, jednak nie jest to do końca to samo. Owszem, w obu przypadkach efektem ma być zmniejszenie marnotrawstwa i odzyskanie surowca z odpadów. Utylizacji przyświeca przede wszystkim ekonomia i optymalizacja kosztów, podczas gdy w recyklingu liczy się ochrona środowiska. Odpady w procesie utylizacji są wykorzystywane do maksimum, ponieważ zwiększa to zysk z produkcji. Recykling z kolei nie ma nic wspólnego z zyskiem, przeciwne – często trzeba do niego dokładać, przez co jest mniej popularny. Przetworzone po raz kolejny materiały są bardziej przyjazne dla środowiska, ale wykonane z nich produkty nie wyrównują kosztów ich produkcji. 

Zdjęcie główne: pexels.com/mali maeder

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*