Mleko kozie to idealne rozwiązanie dla osób, które są zainteresowane zdrowym odżywianiem. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ten produkt ma szereg innych zastosowań, w tym nie tylko spożywczych. Wiele osób wykorzystuje je między innymi do kąpieli. Do czego jeszcze możemy wykorzystać kozie mleko?
Wybranie mleka koziego bardzo często wiąże się z rezygnacją z jego krowiego odpowiednika. Dlaczego nie warto decydować się na mleko krowie? Przede wszystkim produkt ten ze względu na wysoką zawartość laktozy i kazeiny jest jedną z najczęstszych przyczyn alergii. Istnieje wiele przesłanek naukowych, które mówią o tym, że pochodne kazeiny, mogą powodować przyrost komórek rakowych. Dodatkowym minusem tego naturalnego produktu jest fakt, że jego częste spożywanie może powodować powstawanie złogów miażdżycowych.
Mleko kozie jest stosowane przede wszystkim jako zdrowsza i bezpieczniejsza alternatywa dla mleka krowiego. Można je wykorzystywać do zup, budyniów, a nawet ciasta. Jednym z najpopularniejszych produktów jest ser kozi, który stanowi idealne urozmaicenie dań, np. makaronów czy zapiekanek. Skąd wynika tak duża popularność mleka koziego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że produkt ten pochodzi zazwyczaj z ekologicznych produkcji. W takich warunkach zwierzęta mają przestrzeń do właściwego funkcjonowania, wzrostu i rozwoju i nie są poddawane antybiotykoterapii. Tego rodzaju produkty mają również bardzo zbliżony skład do mleka matki karmiącej. Niemniej jednak, mleko krowie i kozie są do siebie bardzo zbliżone, dlatego jedno i drugie może okazać się powodem do powstania reakcji uczuleniowych. Mleko kozie to również bogactwo cennych witamin, w tym witaminy A, która ma wpływ na nasz wzrok, skórę oraz zachodzące w naszym organizmie przemiany metaboliczne. Ponadto produkt charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy B13, która pozytywnie wpływa na poziom złego cholesterolu we krwi, pozwala na mocne stymulowanie przyrostu masy mięśniowej, chroni wątrobę i ma działanie przeciwartretyczne. Oprócz tego mleko kozie charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy D, która odpowiada za stan naszej skóry oraz jest w stanie poprawić nasz nastrój. Ten naturalny produkt w odróżnieniu od mleka krowiego jest lekkostrawny. Dla przykładu dawkę mleka krowiego trawimy nawet do 4 godzin, z kolei mleko kozie 20 minut.
Od wielu lat kobiety z powodzeniem wykorzystują mleko kozie do pielęgnacji suchej skóry. Wszystko to ze względu na wysoką ilość kwasu linolowego, jaki jest w nim zawarty. Oprócz tego biorąc pod uwagę jego naturalne pH, czyli takie, jak ma nasza skóra, mleko kozie może zostać wykorzystywane między innymi jako składnik-baza do samodzielnie wykonywanych kosmetyków. Co więcej, kwas mlekowy jest składnikiem, który stymuluje odnowę komórek, a dodatkowo jest idealnym środkiem złuszczającym. Produkt w postaci mleka koziego stanowi doskonały składnik wielu kosmetyków, między innymi kremów, szamponów, mleczka do ciała i odżywek.
Mleko kozie to idealny zamiennik mleka krowiego. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że ten naturalny produkt jest pozbawiony laktozy i kazeiny. Jest idealny dla alergików uczulonych na różne substancje mleka krowiego. Oprócz tego mleko kozie charakteryzuje się wysoką zawartością pełnowartościowego białka, witamin z grupy B i innych cennych składników odżywczych. Do jego cennych właściwości, które od wieków wykorzystywane są w kosmetologii, zalicza się między innymi: stymulację odnowy komórkowej, odżywienie skóry, gojenie oparzeń, czy złuszczanie naskórka.