Jaki rozmiar materaca dla niemowlaka wybrać?

Jaki rozmiar materaca dla niemowlaka wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przed narodzinami dziecka przyszli rodzice stoją przed wyborem materaca, który zadba o jego komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie snu. Właściwie dobrany model wesprze prawidłowy rozwój niemowlęcia od pierwszych miesięcy życia. Jaki materac będzie najlepszy dla noworodka? Jakie wymiary powinien mieć materacyk do łóżeczka? W tym poradniku rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Materac dla niemowlaka – czym się kierować podczas wyboru?

Podczas wyboru materaca należy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo malucha, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby materac dla niemowlaka był wykonany ze sprawdzonych oraz atestowanych materiałów.

Materac dziecięcy nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy, ponieważ mogłoby to prowadzić do wad postawy w późniejszym okresie. Jednocześnie, taki materac nie zapewniłby maluchowi komfortowego i zdrowego snu. Dla niemowlęcia najlepszy będzie materac o wysokiej sprężystości, który będzie stanowił podparcie dla stale rozwijającego się dziecka.

Rozważając poszczególne modele, warto zastanowić się nad opcjami wypełnienia materaca. Do wyboru mamy między innymi: sprężyny, lateks czy różnego rodzaju pianki. Najczęściej polecane materace dziecięce są wykonywane z pianki bądź lateksu, ponieważ zapewniają stabilne podparcie, a dzięki wysokiej cyrkulacji powietrza skutecznie chronią przed rozwojem drobnoustrojów.

Lateks jest niezwykle odporny na odkształcenia oraz równomiernie podpiera ciało dziecka, co jest szczególnie ważne dla rozwijającego się ciała niemowlaka. Pianka poliuretanowa o dużej gęstości też dobrze poradzi sobie jako wypełnienie materaca dziecięcego. Doskonałym wyborem jest pianka wysokoelastyczna, która cechuje się wytrzymałością oraz wysoką przepuszczalnością powietrza.

Materac dla niemowlaka nie musi być zbyt wysoki. Z uwagi na niewielką wagę dziecka, wystarczająca grubość to od 11 do 14 centymetrów.

Jakie pokrowiec materaca dla niemowlaka?

Decydując się na dany materac, powinniśmy zwrócić uwagę na pokrowiec, a przede wszystkim na jego właściwości termoregulacyjne. Dzięki temu, ciało dziecka nie będzie się przegrzewać w trakcie snu. Tkanina powinna cechować się gładkością oraz miękkością tak, aby nie podrażniać delikatnej skóry maluszka. Jeśli pokrowiec dodatkowo będzie posiadał zamek błyskawiczny, z pewnością ułatwi to rodzicom zakładania oraz zdejmowanie materiału do prania.

Jaki rozmiar materaca będzie odpowiedni dla niemowlaka?

Materac dziecięcy powinien być dopasowany wielkością do łóżeczka – zbyt mały w stosunku do stelaża sprawi, że materac będzie się przesuwał i tworzył szczeliny, w których może utknąć rączka lub nóżka malucha. Zbyt duży model w stosunku do łóżka spowoduje naprężenie powierzchni, która także nie podeprze odpowiednio ciała dziecka, a dodatkowo zniszczy strukturę materaca.

Standardowe rozmiary materacy przeznaczonych do łóżeczek to 60×120 centymetrów oraz 70×140 centymetrów. Mniejszy z nich będzie odpowiedni w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia. Gdy przychodzi czas wymiany łóżeczka na większe, wybierany jest zazwyczaj większy materac 140×70 lub 80×160 centymetrów, które zapewniają swobodę ruchów oraz sprzyjają zdrowemu i komfortowemu snu.

Bezpieczeństwo – priorytet podczas wyboru materaca dziecięcego

Warto pamiętać, że materace przeznaczone dla dzieci powinny posiadać certyfikaty oraz atesty potwierdzające bezpieczeństwo. Szczególnie istotna jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka, która gwarantuje, że produkt jest bezpieczny nie tylko pod względem zdrowotnym, ale także pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Zakup materaca dla niemowlaka powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Przez pierwsze miesiące życia to właśnie łóżeczko jest miejscem, w którym dziecko spędza znaczną część dnia. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania oraz wykorzystane materiały – w końcu ma to bezpośredni wpływ na zdrowy rozwój maluszka.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*