Prowadzisz prace budowlane i okazało się, że w wykopach znalazła się woda? Musisz się jej pozbyć, bo w przeciwnym razie przeszkodzi w dalszym działaniu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej!
Skąd się bierze woda w wykopach?
Zanim przejdziemy do wskazówek i sposobów na odprowadzenie wody z wykopów, musimy w pierwszej kolejności wyjaśnić, jak to się stało, że pojawiła się ona w danym miejscu. Potencjalnym źródłem wody w wykopach są przede wszystkim opady atmosferyczne, szczególnie gdy teren jest otwarty i niezadaszony.
Może to też być woda gruntowa, znajdująca się na stosunkowo niskiej głębokości, a także woda pochodząca z wodociągu lub sieci kanalizacyjnej – podczas prac prowadzonych w pobliżu rur może dojść do uszkodzenia ich, powodując tym samym wyciek wody do wykopu.
Sposoby na odprowadzenie wody w wykopach
Woda gromadząca się i zalegająca w wykopach może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać wykonywanie prac budowlanych. Jeśli poziom jest niewielki, a ziemia wokół mało wilgotna, to istnieje spora szansa, że woda się po prostu wchłonie.
Sytuacja natomiast zmienia się, gdy jest jej dużo i cały czas przybywa. Wówczas bez odwodnienia terenu ani rusz. Oto jak możesz odprowadzić wodę z wykopów:
- wykorzystując pompy do igłofiltrów – instalacja igłofiltrowa szybko i skutecznie obniża poziom wody gruntowej, a w jej skład wchodzi między innymi rurociąg kolektora ssącego, igłofiltr oraz pompa, która jest dość kosztowna. Co ciekawe, wcale nie musisz jej kupować. Skorzystaj z firmy Hamer, która wynajmuje pompy na preferencyjnych warunkach. Sprawdź szczegóły: https://hamer.pl/wynajem-pomp-oraz-systemow-iglofiltrowych/;
- wykorzystując pompy wysokiego ciśnienia – dają one możliwość pracy ze zwiększonymi wysokościami podnoszenia oraz wszędzie tam, gdzie wymagane jest podwyższone ciśnienie do hydrotransportu na znaczne odległości. Taką pompę również możesz wynająć. Sprawdź szczegóły: https://hamer.pl/wynajem-pomp-wysokiego-cisnienia/;
- wykorzystując pompę szlamową – to kolejny rodzaj pompy, nazywanej również motopompą oraz pompą do wody brudnej. Jest ona używana między innymi przez jednostki straży pożarnej do likwidacji zalań. Urządzenie to pozbywa się wody z zanieczyszczeniami o wielkości do 50 mm oraz szlamu, czyli gęstej i nieprzezroczystej mieszanki wody, ziemi, piasku oraz małych śmieci;
- powierzchniowo – tego typu odwadnianie wykopu polega na przechwyceniu wód gruntowych oraz powierzchniowych za pomocą systemu drenaży poziomych, drenaży opaskowych, rowów i studni zbiorczych.
A Ty który sposób wybierzesz do odwodnienia terenu?
Zdj. główne: Daniel Herron/unsplash.com