Press info
Lato to czas, który sprzyja wypadom nad wodę. Oprócz pięknej pogody, złocistego piasku i szalonej aktywności w zbiornikach wodnych, zabawę urozmaicają nam również różnego rodzaju akcesoria plażowe – dmuchane materace, pontony, zabawki czy koła, które niekiedy mogą nie wytrzymać wodnego szaleństwa. Jak nadać im drugie życie? Oto prosty sposób na ich naprawę.
Latem częściej wyjeżdżamy nad wodę. Wybierając się na plażę, basen, nad jezioro lub morze, nie zapominajmy o dmuchanych zabawkach, kółkach do pływania i materacach, dzięki którym taki wypad staje się prawdziwą frajdą dla dzieci, jak i dorosłych. Co zrobić, gdy tego typu przedmioty pękną i zacznie z nich ulatywać powietrze?
– Akcesoria plażowe, takie jak dmuchane materace są dość łatwe do zniszczenia. Wystarczy chwila nieuwagi i nasza ulubiona „pizza” lub „flaming” mogą pęknąć. Wiedząc o tym, warto mieć przy sobie klej, który idealnie sprawdzi się w awaryjnych sytuacjach. Fix Soft Plastic marki Bostik to doskonały produkt do trwałego łączenia i reperacji wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych, czyli miękkiego plastiku oraz tkanin powlekanych.
– mówi Ewa Tacka, ekspert firmy Bostik
Fix Soft Plastic to wysokiej jakości, elastyczny klej jednoskładnikowy na bazie poliuretanów. Dzięki tworzeniu niewidocznej spoiny, może być stosowany do klejenia elementów cienkościennych i przezroczystych. Produkt jest bezpieczny w użyciu i nie zawiera szkodliwego toluenu oraz cykloheksanu.
– Klej jest w pełni wodoodporny, dzięki czemu może być wykorzystywany do klejenia elementów pod wodą – na przykład do naprawy basenu bez konieczności wypuszczania wody. Ponadto, jest on odporny także na promieniowanie UV, zmienne temperatury, działanie rozcieńczonych kwasów czy zasad, detergentów oraz olejów, przez co można go stosować między innymi do naprawy plandek.
– wyjaśnia ekspert firmy Bostik
W jaki sposób kleić zniszczone, dmuchane materace? Jak wyjaśnia Ewa Tacka, ekspert firmy Bostik, na początku musimy zadbać o to, aby klejona przez nas powierzchnia była czysta, sucha oraz wolna od kurzu, tłuszczu i luźnych elementów, dodatkowo pozbawiona pozostałości starego kleju. Gdy chcemy przeprowadzić naprawę pod wodą, docelowy materiał musi być dokładnie oczyszczony z ewentualnej warstwy glonów i zabrudzeń.
– Jak odpowiednio skleić dmuchane materace, zabawki czy plandekę? To proste! Wystarczy nanieść klej na obie klejone powierzchnie i równomiernie rozprowadzić go przy użyciu końcówki dozującej lub pędzla. Potem musimy odczekać do odparowania rozpuszczalników – około 5 minut w temperaturze +18°C. Po tym kroku klej powinien być suchy przy dotyku. Następnie, mocno dociskamy i wygładzamy klejone powierzchnie. Na końcu pozostawmy klejony przedmiot do całkowitego utwardzenia na około 12 godzin.
– podpowiada ekspert firmy Bostik
W przypadku sklejania powierzchni znajdujących się pod wodą, musimy na początku nanieść grubszą warstwę kleju na wyciętą łatkę i równomiernie go rozprowadzić – na przykład przy użyciu końcówki dozującej lub pędzla. Po tej czynności, natychmiast dociśnijmy klej do naprawianego miejsca, usuwając jednocześnie bardzo dokładnie resztki powietrza i wody.
– Zwróćmy szczególną uwagę na dokładne przyklejenie brzegów. W tym celu wygładźmy naniesioną łatkę i usuńmy nadmiar kleju oraz pęcherzyki powietrza. Suche i ciepłe otoczenie przyspiesza, natomiast niska temperatura opóźnia proces parowania rozpuszczalnika – dogodna temperatura to powyżej +18°C.
– dodaje Ewa Tacka, ekspert firmy Bostik
Nadmuchiwany basen, materace w kształcie kawałka pizzy czy dmuchane flamingi – akcesoria plażowe kochają wszyscy! Stanowią doskonały sposób na pomysłowe spędzanie letniego czasu. Jednak poza sezonem często tego typu zabawki i materace chowamy na dnie szafy, nie zdając sobie sprawy z tego, jak mocno zostały naruszone przez ostatnie, letnie aktywności. Czy istnieje sposób, aby – pomimo pęknięcia – nadać im drugie życie i uchronić przed wyrzuceniem? Doskonałym rozwiązaniem staje się Bostik Fix Soft Plastic, klej do prostego i trwałego łączenia oraz reperacji wyrobów wykonanych z tkanin powlekanych i miękkiego PVC.
Zdjęcia: Bostik