Farbowanie włosów w domu. Jak to zrobić?

Farbowanie włosów w domu. Jak to zrobić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niepewność lockdownu, który nakładany jest na różne branże z dnia na dzień, sprawił, że coraz więcej kobiet farbuje włosy w domu.

To również dobry sposób na oszczędność pieniędzy, zwłaszcza jeśli mamy długie włosy, a ich koloryzowanie kosztowało nas fortunę. Koniecznie sprawdź nasz poradnik, który pomoże ci idealnie ufarbować włosy w domu, bez przykrych niespodzianek.

Farba przede wszystkim

Nie zaskoczy cię na pewno fakt, że w przypadku domowego farbowania bardzo ważny jest wybór odpowiedniego kosmetyku. Należy koniecznie sprawdzić jego skład przed zakupem.

Kosmetyk musi być wolny od:

– amoniaku – niszczy strukturę włosa i sprawia, że ten się rozdwaja;

– substancji rakotwórczych – jak ognia unikaj farb do włosów, w których są: fenylenodiaminy, 4-metoksy-m-fenylenodiamina, 4-chloro-m-fenylenodiamina, 4-amino-2-nitrofenol oraz 2-4-toluenodiamina;

– alergenów – takich jak rezorcyny, nadtlenek wodoru, parabeny, nikiel;

Mile widziane są substancje nawilżające oraz olejki chroniące włosy przed wysuszeniem.

>> Zobacz też: Efekt naturalnej opalenizny. Wybieramy samoopalacz bez smug

Niezbędna jest również wiedza o odcieniu farby. Ten może nieco różnić się od tego zaprezentowanego na opakowaniu. Warto wziąć po uwagę kilka czynników, takich jak porowatość włosów, ich naturalny odcień, a także ilość pigmentu zawartego w produkcie.

Przed przystąpieniem do farbowania koniecznie zrób próbę uczuleniową. Pamiętaj, że farba może uczulić nawet wtedy, kiedy już jest sprawdzona. Niewielką ilość kosmetyku nałóż na szyję lub za ucho i odczekaj około 2 minut. Jeśli po tym czasie nie powstanie zaczerwienienie lub nie odczujesz świądu to znak, że produkt będzie dla ciebie bezpieczny.

Przygotuj stanowisko pracy

Przed farbowaniem włóż robocze ubrania, postaraj się zabezpieczyć podłogę przed ewentualnym zachlapaniem. Otwórz również okno, a także zrób miejsce na rozrobienie farby.

Do rozrabiania przygotuj miseczkę, grzebień o szerokich zębach i rękawiczki. Miseczka służy do łączenia farby z aktywatorem. Przybory połóż na ręczniku, by blat nie ucierpiał podczas mieszania i nakładania farby.

kobieta farbuje włosy
Photo by simonapilolla from Freepik.com

Farbowanie w domu krok po kroku

  1. Sprawdź instrukcję zawartą na opakowaniu i postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta. Wymieszaj aktywator z farbą, najlepiej w miejscu, gdzie nie dochodzi naturalne światło słoneczne, ponieważ może wpłynąć ono na pigment.
  2. Rozczesz włosy bardzo dokładnie, a następnie podziel je na cztery części. Z tyłu głowy wydziel cztery pasma – podziel włosy na dwa, a następnie połowę podziel jeszcze raz: na jedno pasmo na górze, a drugie na dole. Górne pasmo zepnij klamrą do włosów i zawiń, by nie przeszkadzało przy nakładaniu farby.
  3. Linię włosów koniecznie zabezpiecz za pomocą kremu lub wazeliny. Podobnie zrób z linią za uchem – to ważne, ponieważ w innym wypadku pofarbujesz skórę.
  4. Farbę nakładaj pędzelkiem od góry do dołu, wcześniej wydzielając jeszcze mniejsze partie, by produkt dokładnie objął całą strukturę włosa. W przypadku grubszych pasm, np. przy czole, możesz nałożyć jej nieco więcej. Dla pełniejszego efektu oraz dokładnej koloryzacji rób przedziałki co około 2 cm.
  5. Na końcu wmasuj resztę farby w skórę głowy, by ją dokładnie rozprowadzić.
  6. Jeśli zdarzy Ci się nałożyć farbę na uszy bądź kark, zmyj ją szybko wacikiem nasączonym wodą lub płynem micelarnym.
  7. Farbę pozostaw na włosach tak długo, jak nakazuje instrukcja.
  8. Po upływie wskazanego czasu umyj włosy szamponem. Powtarzaj to do momentu, aż woda stanie się mniej zabarwiona. Nawet po kilku dniach od farbowania możesz wciąż zauważyć, że po myciu kolor nieco przechodzi do wody. Jest to normalna sytuacja, ponieważ produkty mają różny rodzaj pigmentu oraz nasycenie barwy. 
  9. Do mycia głowy używaj szamponu bez SLS-ów oraz przeznaczonego do włosów farbowanych. W profesjonalnych sklepach kupisz również przydatne maski i odżywki chroniące kolor.

Jak często farbować włosy?

By efekt był długotrwały, możesz farbować włosy raz na cztery tygodnie. Dobrym sposobem jest również farbowanie samych odrostów. Do tego celu użyj koniecznie identycznego produktu, który stosowałaś przy całkowitej koloryzacji.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*