7 sposobów na to jak stać się mądrzejszym

7 sposobów na to jak stać się mądrzejszym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nie ma magicznego sposobu na stanie się mądrzejszym. Aby to się stało, wymagana jest nieustanna, ciężka praca. Poniżej przedstawimy kilka sposobów, które wskażą Ci drogę, jaką powinieneś podążać.

Zapisuj swoje pomysły

Kiedy będziesz pracować nad budowaniem swojej bazy wiedzy, zauważysz, że Twój umysł nieustannie rozwija się. Jeśli wypełniasz swój mózg informacjami, Twój umysł zrobi swoje i zacznie interpretować te informacje w użyteczny sposób. Może się okazać, że nagle stałeś niezwykle pomysłowy. Zaczniesz doświadczać „chwil aha” – tych małych przełomów, w których nagle łączysz jeden pomysł z drugim, tworząc jeszcze większy i lepszy pomysł. Nie ignoruj tego – notuj!

Pozwól sobie na zmianę

Są chwile, kiedy nawet najmądrzejsi ludzie dają się skazać na przestarzałe lub błędne pomysły i sposoby myślenia. Aby stać się naprawdę inteligentnym, musisz pozwolić sobie na popełnienie błędów, podejmować ryzyko, korzystać z okazji i uczyć się na wszystkich tych doświadczeniach.

Musisz pozwolić sobie na zmianę, otworzyć się na nowe rzeczy i ostatecznie stać się inną, lepszą wersją siebie. Otwierając się na nowe źródła wiedzy i popychając umysł do uczenia się nowych rzeczy, możesz ostatecznie zakwestionować niektóre ze swoich fundamentalnych sposobów myślenia. Może się okazać, że niektóre z twoich wyobrażeń były błędne lub że Twoje poglądy nie były w rzeczywistości ugruntowane.

Pytaj i szukaj

Zadawanie pytań jest najważniejszym czynnikiem w stawaniu się mądrzejszym. Innowacja zawsze zaczyna się od pytań i ciekawości. Zadawanie pytań ma ogromną wartość, ponieważ jest to sposób, w jaki przekraczamy granice naszego świata i umysłu. Dlatego tak ważne jest doskonalenie ciekawskiego, otwartego umysłu poprzez ciągłe kwestionowanie wszystkiego. 

Nie chodzi tylko o zadawanie pytań; powinieneś zadawać te wnikliwe, które sprawdzają słuszność założeń, analizują logikę i badają nieznane. Ćwicz pytanie, które trafia w sedno sprawy, i rozwijaj gotowość do poszukiwania odpowiedzi.

Dostarczaj mózgowi nowych bodźców

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie inteligencji jest ćwiczenie różnych obszarów mózgu. Nie staniesz się mądrzejszy, robiąc codziennie to samo. Chociaż rutyna to dobra rzecz (np. aby Twoje ciało wiedziało, kiedy wstać, a kiedy iść spać), nie powinieneś spędzać w niej zbyt dużo czasu. 

Zapraszając trochę nowości do swojego codziennego życia, zachowasz świeżość umysłu i ciekawość. Może to oznaczać sprawdzenie nowego miejsca, w którym zjesz obiad, lub pójście na spacer, podczas którego zwracasz uwagę na otaczające Cię widoki i dźwięki. Możesz także mieszać różne rzeczy w godzinach pracy, po prostu znajdując nowe sposoby wykonywania codziennych zadań.

Przejrzyj wyuczone informacje

Przypominamy sobie nowe informacje zaraz po tym, jak się ich nauczyliśmy. Jeśli nie użyjesz tych informacji ponownie, szybko znikną one z Twojego umysłu. Po kilku dniach możemy tylko trochę przypomnieć sobie to, czego się początkowo nauczyliśmy.

Aby zwiększyć naszą zdolność zapamiętywania, musimy przechowywać te informacje w naszej pamięci długotrwałej, a najlepszym sposobem na to jest częste przeglądanie tego, czego się nauczyliśmy, dopóki nie zostanie ono „zablokowane” w naszej pamięci

Rób notatki podczas czytania lub szukania informacji albo poświęć kilka minut, kiedy skończysz, i zapisz główne punkty. Następnie poświęć nawet kilka minut dziennie na przeglądanie tego materiału. Możesz także spróbować przepisać informacje lub uporządkować swoje notatki – to na pewno wzmocni to, czego się nauczyłeś.

Poświęć trochę czasu na czytanie każdego dnia

Umysł jest jak mięsień: im częściej go używasz, tym staje się silniejszy. Czytanie jest ważnym elementem rozwijania umysłu, ponieważ jest to jeden z podstawowych sposobów zdobywania wiedzy i uczenia się. Czytając, możesz odkrywać nowe rzeczy i uczyć się na dowolny temat. 

Pomaga to również rozwinąć kreatywność, angażując wyobraźnię. Słowa, zarówno mówione, jak i pisane, są budulcem naszego życia społecznego – a dzięki słowom możesz dotrzeć do dowolnego miejsca na świecie.

Skup się na zrozumieniu omawianego tematu

Bycie mądrzejszym wymaga czegoś więcej niż tylko przyswajania informacji – prawdziwa mądrość bierze się z głębokiego zrozumienia tematu. Ludzie odnoszący największe sukcesy konsekwentnie wyprzedzają innych, ponieważ są w stanie szybko uczyć się nowych umiejętności, dostosowywać się do zmian i pracować zarówno w grupie, jak i niezależnie. Korzystają z wiedzy o świecie oraz elastycznego sposobu myślenia, aby zrozumieć problemy i szybko znaleźć rozwiązania. Ich głęboka wiedza daje im podstawy do działania.

Pracuj nad stałym budowaniem głębokiej i znaczącej bazy wiedzy na temat kilku kluczowych tematów i problemów. Bądź ze sobą szczery w kwestiach, w których jesteś słaby, i staraj się wzmacniać zrozumienie ważnych tematów, aż uzyskasz solidne podstawy.

Zdjęcie główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*