Hałas generowany przez pralkę może być naprawdę uciążliwy tak dla domowników, jak i sąsiadów za ścianą. Zrobienie prania w godzinach nocnych, bądź wcześnie rano jest najczęściej niemożliwe ze względu na nadmierny hałas. Obecnie mamy jednak dostępne rozwiązania, które mogą wyeliminować podobne niedogodności. Zobacz jak wybrać cichą pralkę!
W wielu modelach pralek stosuje się klasyczny silnik klatkowy, który wytwarza energię mechaniczną przy pomocy specjalnych szczotek. Źródłem nieznośnego hałasu jest tarcie między tymi elementami. W przypadku starszych modeli pralek generowany dźwięk może być bardzo uciążliwy nawet przy niskich obrotach bębna.
W pralkach zaprojektowanych tak, aby podczas pracy nie generowały zbytniego hałasu stosuje się silniki inwerterowe. Energia generowana jest w nich przy pomocy magnesów zamiast szczotek. Rozwiązanie to eliminuje problem tarcia, a także pozwala zaoszczędzić energię. Zatem cicha pralka nie tylko podniesie komfort użytkowania, ale będzie także bardziej wydajna.
Coraz więcej producentów stosuje silniki inwerterowe typu direct drive, które są w stanie przekazywać energię bezpośrednio do bębna, nie wykorzystując do tego paska bębnowego. To rozwiązanie eliminuje tarcie i tym samym minimalizuje generowany hałas nawet podczas intensywnego wirowania.
Funkcją, która wpłynąć może na obniżenie hałasu pralki podczas pracy jest tłumienie drgań. Specjalna konstrukcja ścian bocznych pralki jest w stanie zminimalizować drgania nawet podczas silnego wirowania. Przykładowo Bosh w jednym ze swoich modeli zastosował konstrukcję AntiVibration Design, która pomaga zredukować hałas podczas pracy pralki także na wysokich obrotach.
Coraz częściej ciche pralki wyposażone są w specjalny program nocny, który pozwala na jeszcze większą redukcję dźwięków w czasie pracy. Podczas cyklu prania odgłosy generowane przez pralkę są tak minimalne, że możliwe jest uruchomienie jej nawet w późnych godzinach nocnych.